Jesteś tutaj:Kultura Petycja z protestem przeciwko urzędniczej nominacji
czwartek, 14 lutego 2019 08:16

Petycja z protestem przeciwko urzędniczej nominacji

 
Petycja z protestem przeciwko urzędniczej nominacji archiwum redakcji

Przedstawiciele części środowisk związanych z kulturą w Gnieźnie wystosowali petycję przeciwko nominacji Łukasza Scheffsa na stanowisko managera ds. kultury w Urzędzie Miejskim. Trwa zbiórka podpisów.

Informacja o powołaniu na tę funkcję byłego zastępcy burmistrza Witkowa, którą opublikowaliśmy przed tygodniem, wywołała różne, niekiedy skrajne komentarze. Przeciwko tej nominacji postanowili się teraz wypowiedzieć szeroko rozumiani przedstawiciele części gnieźnieńskiej kultury, którzy mają zastrzeżenia co do sposobu wyboru oraz kompetencji Łukasza Scheffsa do pełnienia nowego stanowiska. W związku z tym, występując jako Gnieźnieńskie Forum Kultury, wystosowali petycję, pod którą są obecnie zbierane podpisy.

Treść petycji przytaczamy poniżej (link do oryginału):

Prosimy o wsparcie naszego sprzeciwu wobec powołania na stanowisko Managersa ds. kultury pana Łukasza Sheffsa. Wierzymy, że warto rozwijać poziom wydarzeń kulturalnych w Gnieźnie i poddajemy pod wątpliwość kwestię wyboru Pana Prezydenta Tomasza Budasza. Oferta kulturalna w małych miastach, gminach jest budowana latami przez wiele osób i w związku z tym domagamy się dyskusji na temat dokonanego wyboru i sposobu informowania o konkursie. 

Jako gnieźnieńscy twórcy kultury, artyści i animatorzy – w tym członkowie gnieźnieńskich stowarzyszeń, instytucji, jak i działacze niezrzeszeni – wyrażamy sprzeciw wobec decyzji o powołaniu na stanowisko Managera ds. kultury pana Łukasza Scheffsa oraz wobec sposobu informowania opinii publicznej o konkursie na to stanowisko. Nasza troska podparta jest wieloletnim zaangażowaniem, doświadczeniem, zrozumieniem potrzeb i problemów miast.

Nasze zaniepokojenie prowadzące do niniejszego listu wynika z przeświadczenia, iż Łukasz Scheffs nie jest osobą odpowiednią i gotową do powierzonej mu funkcji. Głównym powodem jest brak właściwego doświadczenia na polu działalności kulturalnej. Jako, że Łukasz Scheffs nie posiada kierunkowego wykształcenia, chcielibyśmy wierzyć, że jest on miłośnikiem i aktywnym odbiorcą kultury, co przekreśliłoby niepokój związany z wykształceniem. Niestety, od kiedy związany jest z Gnieznem (wcześniej jako doradca Starosty Gnieźnieńskiego Dariusza Pilaka, później jako doradca Pana Prezydenta) nigdy nie uczestniczył aktywnie w życiu kulturalnym miasta. Czujemy się dotknięci faktem zbagatelizowania tą decyzją kultury, jako wartości podrzędnej dla Gniezna. Dziwi nas to tym bardziej w kontekście niedawnych i niewątpliwie trafionych decyzji personalnych (vide zatrudnienie pani Marty Pacak w MOK czy Piotra Wiśniewskiego jako nowego dyrektora Biblioteki).

Powyższych wątpliwości nie rozwiewa również wykształcenie pana Łukasza (absolwent politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz jego obecne zobowiązania względem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Zakładzie Marketingu Politycznego i Socjotechniki). Jego zainteresowania koncentrują się wokół tematyki marketingu politycznego, kolektywizmu i indywidualizmu oraz zachowań wyborczych. Wykształcenie w tym kierunku, nie czyni z Łukasza Scheffsa osoby kompetentnej w dziedzinie organizacji życia kulturalnego. Nie odejmujemy panu Scheffsowi bycia specjalistą w swojej dziedzinie. Wskazujemy jednak, że nijak jego zainteresowania, doświadczenie i wykształcenie mają się do powierzonej mu funkcji. W związku z tym kolejną naszą wątpliwość budzą wymagania w ogłoszonym 18 stycznia 2019 (a zakończonym 28 stycznia 2019) przez Pana Prezydenta w naborze na stanowisko urzędnicze: Główny Specjalista – Manager Kultury w Urzędzie Miejskim. NR REF: WAK.K.210.1.2019. Chcielibyśmy zwrócić z niepokojem swoją uwagę na fakt, iż opisane lakonicznie główne zadania wymagane na stanowisku pracy nie odnajdują swojego odzwierciedlenia w wymaganiach związanych ze stanowiskiem pracy (zarówno tych opisanych jako niezbędne, jak i dodatkowe). Wymagane wykształcenie wyższe, w którym tylko preferowanym jest kierunek humanistyczny, nie dookreśla specjalizacji kierunku humanistycznego, w związku z czym poddajemy w wątpliwość czy wykształcenie politologiczne jest właściwym kierunkiem humanistycznym do pełnienia funkcji związanej z kulturą. Wymagany czteroletni staż pracy nie dookreśla również, że chodzi o stanowisko związane z kulturą, co w sposób oczywisty budzi również nasze zastrzeżenia co do adekwatności naboru kandydatów. Wymagane doświadczenie związane z administracją, projektami unijnymi, nadzorem jednostek publicznych, również nie wskazuje na wątki kulturalne. Jak pisaliśmy wcześniej, niemożliwym jest bezpośrednie przełożenie pracy i planowania kultury na inne dziedziny życia administracyjnego. Prowadzimy więc do postawienia fundamentalnego i bardzo niepokojącego pytania: czy narzędzia marketingu politycznego są przekładalne na zarządzanie kulturą? W naszym odczuciu – nie. Co więcej, w trosce o dobro i rozwój tejże kultury, powinno się unikać jakiegokolwiek łączenia jej z oficjalnymi dyskursami politycznymi.       

Do tej pory całą sieć kulturalną naszego miasta – zarówno jej część instytucjonalną, jak i tę tworzoną przez organizacje pozarządowe i amatorów – łączyło poczucie wzajemnego wsparcia i chęci współpracy bez względu na zobowiązania wobec pracodawcy czy poglądy polityczne. W sytuacji powołania pana Łukasza Scheffsa na stanowisko Menagera ds. kultury, obawiamy się jednak, że tracimy tak istotnego i wartościowego partnera do szczerego dialogu i współpracy jakim do tej pory był Urząd Miejski w Gnieźnie, co negatywnie wpłynie nie tylko na lokalny rozwój kultury, ale także pośrednio miasta i całej jego społeczności.

26 komentarzy

 • Link do komentarza Mrówkojad poniedziałek, 18 lutego 2019 23:14 napisane przez Mrówkojad

  To Ja, Tantamuje do was Drodzy Rodacy. Mówię wam że będę wypełniał swoje obowiązki jak poprzednio więc nic nie bójcie żadnych zmian nie bedzie. Poziom ten sam bo do mojego poziomu to nie damy rady doskoczyć bo miasto nie ma takich środków nawet na rok na wszystkie wydatki jakbym chciał wam pokazać prawdziwą kulturę, chyba że robimy ściepę na podwyższenie kultury ale w koszty wliczamy nowe ładne stroje dla mnie może też być jakieś autko. W tym miejscu od razu dementuję kryptonim zięć, bo to nie prawda bo ja mam lepsze gusta i ta obietnica ożenka to była taka ściema żeby tylko dał mi stołek na przeczekanie (każdy orze jak może a niektórych obiektów to nawet orać się odechciewa jak się na nie patrzy a co dopiero słucha co MONDREGO mają do powiedzenia, poprostu tą nienahalną urode i głowe orze się gorzej i nieprzyjemnie tak wam powiem rodacy). Nie śmiejcie się ze mnie bo zrobię co się da i ile mi wielki Thomateo da kasy. Obiecuję tutaj Ja wasz Mrówkojad który wycierpiał swoje w tym wieśniackim kopczyku.

 • Link do komentarza hahahahahahahahahaha poniedziałek, 18 lutego 2019 11:13 napisane przez hahahahahahahahahaha

  Jak to się ma do tego POKO gadania i tej całej hipokryzji że te pisiory takie niedobre bo dla swoich dają stołki i kasę i premie, przecież wy nic nie lepsi byliście i nadal nic lepsi nie jesteście o czym świadczą takie przykłady jak ten z naszego podwórka i nie tylko ten ale i wiele innych z poprzednich lat , o TBS nie zapominając. Skoro chcecie wszystko naprawiać a siebie stawiać w krystalicznym świetle to zacznijcie od siebie świecić przykładem ale tak naprawdę a nie tak jak was nauczyli na szkoleniach

 • Link do komentarza tutejszy sobota, 16 lutego 2019 08:20 napisane przez tutejszy

  Ciekawe więc kim jest ten Szymon Sedno?

 • Link do komentarza gnieźnianin piątek, 15 lutego 2019 10:52 napisane przez gnieźnianin

  Dla mnie nie jest ważne, kto jest autorem tej petycji, czy lewica czy prawica. Dla mnie ważne jest, że wreszcie ktoś tupnął nogą i zaczyna się mówić prawdę urzędującemu prezydentowi. A jest ona straszna. Pogarda i nonszalancja ze strony tego urzędu nie tylko w stosunku do mieszkańców, ale także wobec zjawisk, jak opisane powyżej jest poniżej wszelkiej krytyki i jest szokująca. I to u progu kolejnej kadencji. Już sobie nawet trudno wyobrazić co będzie w kolejnych latach.

 • Link do komentarza Roberto piątek, 15 lutego 2019 07:58 napisane przez Roberto

  Chyba coś pod pachami bąble urosły po wyborach prezydentowi... a już myślałem, po przejęciu pani Pacak i zrobieniu Piotrka Wiśniewskiego dyrem biblioteki, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Ta decyzja obraca to całe dobre wrażenie w pył

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 14 lutego 2019 23:08 napisane przez urzędas

  Ad. Mariusz - trudno się czyta tego Sedno. Za bardzo kręcą się wszystkie nazwy tych zwierzaków. Ale na mieście mówi się, ze podobno już leci trzeci tom prawdy o współczesnych gnieźnieńskich rządach. To dopiero będzie lektura. Sama prawda, żadnego oszczędzania. Prawdziwe źródło historyczne dla następnych pokoleń.

 • Link do komentarza AntyKrytykaPolityczna czwartek, 14 lutego 2019 21:15 napisane przez AntyKrytykaPolityczna

  Warto byłoby poznać, kto jest autorem tej petycji. Może się okazać, że dotychczasowy zwolennik Budasza!

 • Link do komentarza Mariusz czwartek, 14 lutego 2019 19:31 napisane przez Mariusz

  Szymon Sedno już dawno opisał ten układ. Wiedział wszytsko zanim oficjalnie na stronie magistratu pokazało się ogłoszenie o wyniku naboru na głównego specjalistę. Polecam ten felieton: http://szymonsedno.pl/article/337/transakcja-wiazana

 • Link do komentarza pani Milena czwartek, 14 lutego 2019 19:08 napisane przez pani Milena

  No to po prostu jest WIELKI SKANDAL Panie Prezydencie. A może wygrane wybory Panu szkodzą ? Niech Pan nie myśli , że teraz Panu wszystko wolno.
  Tzw. zadufanie i przeświadczenie o swej wielkości i bezgranicznej mądrości może Panu bardzo zaszkodzić. Stracił Pan zaufanie wielu gnieźnian.

 • Link do komentarza wesołek czwartek, 14 lutego 2019 16:39 napisane przez wesołek

  @ Wiktor - masz rację, menedżerem szpitala nie musi być lekarz, może być w gnieźnieńskich warunkach nawet kosmonauta, tak samo, jak promocją i turystyką może kierować politolog, a miastem rządzić absolwent ekonomii, który o ile wiadomo nigdy nie pracował jako ekonomista. No to lecimy w dół i wcale nam do dna już niedaleko. No i jeszcze jeden hipermarket na Kostrzewskiego i miasto, a szczególnie jego centrum można zamknąć na klucz! No, może z małym wyjątkiem, bo niech będą czynne te trzy kawiarenki dla emerytów z kawą po dwa złote!

 • Link do komentarza Wyborca czwartek, 14 lutego 2019 13:49 napisane przez Wyborca

  Jaka władza, takie kolesiostwo. Dobrze, że kierowałam się zdroworozsądkowym myśleniem przy wyborach.

 • Link do komentarza Pildar czwartek, 14 lutego 2019 13:44 napisane przez Pildar

  Nie kompetencje liczą się przecież, dyć to sprawa nader oczywista, tylko stopień zakolesiowania z rozdającymi stołki... Przykre, ale jakże prawdziwe.

 • Link do komentarza tomeczek czwartek, 14 lutego 2019 13:29 napisane przez tomeczek

  Wiktorze wiadomo że musisz tak pisać tą ciemnotę propagandową jak za PZPR ale uwierz to już nie to pokolenie i nikt aż tak głupi nie jest żeby nie wiedział o co chodzi!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza prawda czwartek, 14 lutego 2019 13:13 napisane przez prawda

  Wreszcie ludzie przewidzieli i mówią DOŚĆ. Działo to się dopiero będzie . Inne fakty też wyjdą na jaw.

 • Link do komentarza Pan czwartek, 14 lutego 2019 12:50 napisane przez Pan

  ..."nieważne co mówią, ważne aby nazwiska nie przekrecili"
  To jest dewizą tego Pana

 • Link do komentarza Qultura czwartek, 14 lutego 2019 12:23 napisane przez Qultura

  Przepraszam chciałbym tylko zobaczyć co to za przedstawiciele kultury.
  Jakaś lista tych artystów?

 • Link do komentarza Eliza czwartek, 14 lutego 2019 11:12 napisane przez Eliza

  teraz się budzicie po czterech latach naborów-konkursów ? prezes TBS i ekwiwalenty za urlop czy też nabór strażnika na najniższe stanowisko którym został wybrany emeryt policyjny i zaraz awansowany o kilkanaście stanowisk do góry na zastępcę komendanta - innego emeryta policyjnego też z konkursu ? to WAM nie przeszkadzało ? teraz do WAS dociera o co w tym chodzi?
  ten mądry od na temat szpitala i menadżera zamiast lekarza niech lepiej nam powie czy i kiedy ten szpital zostanie zbudowany i oddany do użytku bo jak na razie nic nie słychać poza mamieniem emerytów kawą za 2 złote

 • Link do komentarza Małgorzata czwartek, 14 lutego 2019 11:12 napisane przez Małgorzata

  Czy ktoś może wytłumaczyć prostej kobiecie po co zostało utworzone takie stanowisko w Urzędzie Miejskim, skoro Urząd ma już swoją podległą jednostkę która nazywa się MIEJSKI OŚRODEK KULTURY z wybitnym specjalistą ds. kultury dyrektorem Dariuszem Pilakiem??? Kto teraz będzie naczelnym Głównym Specjalistą ds. kultury? Scheffs czy Pilak??? Ludzie oświećcie mnie!!!

 • Link do komentarza Dawid Jung czwartek, 14 lutego 2019 11:10 napisane przez Dawid Jung

  Panie Wiktorze, a od kiedy społeczna troska o kulturę Gniezna nosi znamiona "paszkwiloprotestu"? Na marginesie: na przyszłość proszę podpisywać się pełnym imieniem i nazwiskiem, jeśli chcemy poważnie prowadzić debatę publiczną. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza kóltura gupcze czwartek, 14 lutego 2019 10:59 napisane przez kóltura gupcze

  śmieszne te kulturalne króliki, a jak do urzędu do kultury nominowano innych protegowanych władzy, którzy robią imprezy tylko pod swoje upodobania to nie psioczyli. ciszej tam, nie szczekać, bo wam kurek z kasą się przykręci!!!! :DDDDD

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane