Jesteś tutaj:Kultura Biblia Maxima, jaką nie pogardziłby Bolesław Chrobry
wtorek, 26 lutego 2019 17:19

Biblia Maxima, jaką nie pogardziłby Bolesław Chrobry

 
Biblia Maxima, jaką nie pogardziłby Bolesław Chrobry zdjęcie nadesłane

W najbliższy czwartek w Muzeum Początków Państwa Polskiego odbędzie się uroczysta prezentacja monumentalnej Biblii Maximy inspirowanej średniowiecznymi manuskryptami.

To jedyna taka Biblia w Polsce z barwnymi kanonami Euzebiusza, Apokalipsą Bamberską i oryginalnym przekładem Jakuba Wujka spisanym uwspółcześnioną czcionką o kroju „karolińskiej”.

W średniowieczu Biblie służyły główne do odprawiania liturgii świętej, obliczania ruchomych świąt w kalendarzu i funkcjonowania kościoła. Przepisywane mozolnie przez skrybów, rzadko zawierały całość pisma świętego w jednej książce – ze względu na objętość wszystkich ksiąg biblijnych ograniczano się do poszczególnych części, najczęściej do Nowego Testamentu, uzupełnionego o Apokalipsę św. Jana Ewangelisty. Najpiękniejszym manuskryptem zapowiadającym rychły koniec świata była Apokalipsa Bamberska z XI wieku.

Biblia średniowieczna, jako manifestacja władzy i potęgi służyła też królom. Zamawiali oni niezwykle drogie i bogato zdobione rękopisy, mające być symbolem ich statusu. Najczęściej były to właśnie Ewangeliarze, na których kartach znajdowały się bogate iluminacje, w sposób alegoryczny wyrażające pretensje do władzy nad różnymi ludami, do korony czy wychwalały zasługi i zdobycze fundatora manuskryptu.

Z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, Dom Emisyjny Manuscriptum przedstawia najbardziej widowiskowe Pismo Święte w historii wydawniczej naszego kraju, będące jednocześnie nawiązaniem do czasów świetności Polski pod rządami pierwszych Piastów. Biblia Maxima, w oryginalnym tłumaczeniu Jakuba Wujka, jest jednocześnie pionierskim naukowym opracowaniem Nowego Testamentu, zawierającym kanony Euzebiusza.  Jak w wiekach średnich tak i dziś kanony Euzebiusza ułatwiają „nawigację” po Ewangeliach. Ogromną, bo ważącą ponad 10 kg. i mierzącą 50/35 cm Biblię Maximęrozpoczyna seria kunsztownych miniatur przedstawiających kanony Euzebiusza. W średniowieczu nie istniał podział Pisma Świętego na rozdziały i wersety. Zamiast tego tekst Ewangelii był podzielony na ponumerowane rosnąco fragmenty – perykopy.Kanony Euzebiusza to zestawienie tych perykop z różnych Ewangelii w odpowiadających sobie kolumnach. Dzięki temu łatwo odnaleźć podobne fragmenty, czy opisy tych samych wydarzeń u różnych Ewangelistów. Jak dotąd żadna inna Biblia w Polsce nie zawierała tego typu dekodowania. Biblia Maxima stworzona została  z zastosowaniem reguł, według których powstawały średniowieczne rękopisy. Zachowuje ówczesne zdobienia, krój pisma i ilustracje, a także biżuteryjną oprawę wzorowaną na oryginalnej oprawie introligatorskiej znajdującej się w Muzeum Wieków Średnich w Musee De Cluny we Francji.

Prezentacja odbędzie się 28 lutego o godzinie 12:00 w Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane