Jesteś tutaj:Kultura Świętowojciechowy znaczek oraz nowa wystawa rocznicowa
wtorek, 30 kwietnia 2019 10:33

Świętowojciechowy znaczek oraz nowa wystawa rocznicowa

 
Świętowojciechowy znaczek oraz nowa wystawa rocznicowa fot. Rafał Wichniewicz

W ramach tegorocznych obchodów związanych ze św. Wojciechem, odbyła się premiera znaczku pocztowego z tą postacią, a także otwarto nową wystawę w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

200. rocznica pożaru Gniezna, 100. rocznica zjazdu biskupów polskich, 70. rocznica ingresu kardynała Stefana Wyszyńskiego i 40. rocznica pierwszej wizyty papieża Jana Pawła w Polsce - właśnie te wydarzenia stały się motywem przewodnim wystawy, która została otwarta w murach instytucji kulturalnej, zlokalizowanej na Wzgórzu Lecha. Jej oficjalnego otwarcia dokonano w minioną sobotę, a podczas tej uroczystości miała miejsce także promocja znaczka, przedstawiającego św. Wojciecha. 

Jak przekazali przedstawiciele Poczty Polskiej, która wyemitowała ten wyjątkowy egzemplarz o wartości 3,30 zł, został on wyemitowany z dniem 27 kwietnia 2019 roku w ilości 150 tysięcy sztuk. Autorem projektu jest Bożydar Grozdew, który opierał się na wizerunku świętego, przechowywanym w katedrze gnieźnieńskiej. 

Tuż po promocji znaczka otwarto wspomnianą wystawę, na którą składają się liczne dokumenty dostarczone przez gnieźnieński oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu, nawiązujące do odbudowy Gniezna po pożarze z 1819 roku. Ponadto na ekspozycji znalazły się pamiątki po wymienionych wyżej wydarzeniach, niezwykle istotnych dla polskiego Kościoła po odzyskaniu niepodległości oraz związanych z dwiema ważnymi postaciami - kardynałem Stefanem Wyszyńskim oraz Janem Pawłem II, który w czerwcu 1979 roku odwiedził Gniezno. Ekspozycję można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane