Jesteś tutaj:Kultura Trwają Dni Pary - fotogaleria
sobota, 06 lipca 2019 13:52

Trwają Dni Pary - fotogaleria

 
Trwają Dni Pary - fotogaleria fot. Rafał Wichniewicz

W murach lokomotywowni przy ul. Składowej ponownie wybrzmiał gwizd parowozu oraz innych maszyn pociągowych, które na tę okazję przyjechały do Gniezna.

Wszystko to za sprawą dziesiątej, jubileuszowej edycji Dni Pary, które to wydarzenie odbywa się na terenie zabytkowego kompleksu kolejowego. Tym razem na zaproszenie Stowarzyszenia Parowozownia Gniezno przyjechały do Gniezna parowóz TY42-24, który przez cały czas swojego pobytu w Grodzie Lecha pozostanie pod parą. W sobotę, po raz pierwszy od 7 lat, obrotnica (po małym remoncie) przyjęła na siebie ciężar ważącej ponad 150 ton lokomotywy. Poza nią przybyły także inne maszyny pociągowe - elektryczne i spalinowe, które można zwiedzać i usłyszeć o ich wartościach transportowych oraz pracy maszynisty.

  

Jednocześnie zwiedzający, poza możliwością poznania historii parowozowni, mogą przejechać się drezyną, a także poznać liczne eksponaty przechowywane w hali wachlarzowej. Nie brakuje też stoisk z food truckami, a ponadto obecna jest też OSP Niechanowo, kolejka parkowa Pecna czy strzelnica Kiedrosa. 

Wizyta parowozu w murach lokomotywowni w Gnieźnie była możliwa dzięki współpracy stowarzyszenia z PKP CARGO w zakresie transportu parowozu. Dzięki współpracy Parowóz Ty42-24 został przetransportowany lokomotywami PKP CARGO z Parowozowni Pyskowice do Parowozowni Gniezno oraz w drogę powrotną. Podczas imprezy PKP CARGO wystawiło również tabor kolejowy w postaci dwóch lokomotyw z maszynistami dzięki, którym turyści odwiedzający parowozownie mogli zwiedzić i zobaczyć jak działają lokomotywy SM42 i ET22.

W sobotę odwiedzać parowozownię można do godziny 23, a w niedzielę od 11 do 18 (zobacz program). W niedzielę wyruszą pociągi specjalne na kilku trasach - bilety wciąż są dostępne (zobacz program i rozkład jazdy)!

10 komentarzy

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 10 lipca 2019 08:52 napisane przez Vegatermik

  Działacze gnieźnieńskich instytucji głowią się z mozołem, celem zatrzymania turysty, który przybywa do naszego miasta tylko na jeden dzień .
  Oto odpowiedź,
  Wystarczy dofinansować ów zabytek o europejskim potencjale.
  Nie potrzeba już pochylać się nad innymi programami.
  Należy sumienie zadbać o rozwój gnieźnieńskiego kompleksu kolejowego.
  W jednym z programów National Geographic, prowadzący a zarazem historyk i ekspert w dziedzinie Tony Pollard określił gnieźnieński kompleks kolejowy jako huge, unbelievable, massive, unexpected!!!

 • Link do komentarza Super wtorek, 09 lipca 2019 12:02 napisane przez Super

  Wspaniała impreza. Zorganizowana przez małe stowarzyszenie. Sami zdobyli pieniądze i zorganizowali darmowe zwiedzanie. Sprowadzili pociągi specjalne, parowóz, tabor i inne atrakcje. Dodam, że sprowadzenie takiego sprzętu musi być zorganizowane we współpracy z PLK aby dany tabor mógł dojechać. O kosztach nie wspomnę. Wielki szacunek. Mam nadzieję, że ktoś doceni ich trud i pomoże zbudować muzeum. lub wesprze finansowo bo jak widać po frekwencji WARTO.

 • Link do komentarza Ja jestem za poniedziałek, 08 lipca 2019 20:33 napisane przez Ja jestem za

  Jam Jest a hałas ze stadionu żużlowego codziennie Tobie nie przeszkadza ? Taki dzień jest tylko raz w roku. Przeżyjesz...

 • Link do komentarza Dorian poniedziałek, 08 lipca 2019 11:23 napisane przez Dorian

  Bardzo udana impreza,był parowóz,dużo taboru,i innych atrakcji.Przewodnik fenomenalny,Pan na bramie który witał gości fantastyczny,ogrom miejsca imponujący,czuć w murach ducha lokomotyw,mam nadzieję że uda się stworzyć tam muzeum kolejnictwa,bo to najlepsze miejsce do tego!!!

 • Link do komentarza Dorian poniedziałek, 08 lipca 2019 10:01 napisane przez Dorian

  Bardzo udana impreza,był parowóz,dużo taboru,i innych atrakcji.Przewodnik fenomenalny,Pan na bramie który witał gości fantastyczny,ogrom miejsca imponujący,czuć w murach ducha lokomotyw,mam nadzieję że uda się stworzyć tam muzeum kolejnictwa,bo to najlepsze miejsce do tego!!!

 • Link do komentarza Marek niedziela, 07 lipca 2019 22:45 napisane przez Marek

  To jest najciekawsze muzeum Gniezna ! Profesjonalizm oprowadzającego powala. Ta parowozownia powinna być celem wycieczek szkolnych z całej Polski. Tak jak zjeżdżają się do Gniezna szkolne wycieczki, by oglądać przed świętami Bożego Narodzenia cykl produkcji bombek - szklanych ozdób choinkowych. Tylko co tu z robić by na stałe stacjonował w Gnieźnie chociaż jeden czynny parowóz?

 • Link do komentarza Jam_Jest niedziela, 07 lipca 2019 14:23 napisane przez Jam_Jest

  Tradycja tradycją, ale dni pary mogą jednych cieszyć, ale też mogą innych denerwować i utrudniać normalne życie, zwłaszcza ten nachalny i niekończący się dźwięk parowej i w dodatku hałaśliwej serii sygnałów dźwiękowych. Czy ci, którzy non stop włączają sobie te sygnał, nie mają zrozumienia dla mieszkających w sąsiedztwie parowozowni, że jak ma się otwarte okna to dosłownie hałas jest nie do wytrzymania? Sukcesywność powtarzanych się sygnałów dźwiękowych jest uciążliwa, a zarazem niepozwalająca na spokojny wypoczynek, czy też na próbę zaśnięcia przed pójściem do pracy na nocną zmianę.

 • Link do komentarza as sobota, 06 lipca 2019 20:49 napisane przez as

  Czy organizatorzy muszą parkować swoje samochody w samym centrum akcji? Takie cenne, czy tak pasują do otoczenia?

 • Link do komentarza Kibic sobota, 06 lipca 2019 15:35 napisane przez Kibic

  Aż miło , brak słów by wyrazić radość że w tym obiekcie coraz bardziej tętni życie. Gwiazdy, para lokomotyw -coś pięknego :)

 • Link do komentarza Mieszkaniec sobota, 06 lipca 2019 14:13 napisane przez Mieszkaniec

  Pięknie. To budujące, że kilkoro ludzi potrafi zorganizować taką imprezę. Mam nadzieję, że mieszkańcy docenią Waszą pracę.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane