Jesteś tutaj:Kultura Muzeum ponownie na witrynach sklepowych
czwartek, 11 lipca 2019 08:24

Muzeum ponownie na witrynach sklepowych

  mn
Muzeum ponownie na witrynach sklepowych zdjęcie nadesłane

Wieloformatowe plansze popularyzujące historię po raz kolejny pojawiły się na witrynach sklepowych w centrum Gniezna. Nasze muzeum kontynuuje rozpoczęty cztery lata temu projekt wystaw plenerowych, które dosłownie wychodzą na ulice miasta i przyciągają uwagę nie tylko mieszkańców, ale i turystów.

W tym roku na planszach prezentowane są rysunki satyryczne autorstwa Tomasza Pląskowskiego komentujące ciekawe wątki z historii i życia codziennego wczesnego średniowiecza. Wybrano je z cyklu „Czy wiesz, że…”, który Muzeum Początków Państwa Polskiego publikuje na swoim profilu na Facebooku.

Czego można dowiedzieć się z wystawy? Chociażby tego, kto w czasach Piastów wlepiał mandaty i pilnował porządku, skąd pochodzą słowa „sierpień” i „bluetooth”, jak wysocy byli wojowie. Nie brakuje też tematów burzących powszechne wyobrażenia m.in. o dacie chrztu Mieszka I, wykształceniu pierwszych władców czy ilości ich potomstwa.

Wystawie towarzyszy aplikacja mobilna Muzeum Gniezno Mobilne, dzięki której można dowiedzieć się jeszcze więcej na temat wczesnego średniowiecza oraz można poznać lokalizacje wszystkich plansz wystawy.

Autor cyklu „Czy wiesz, że…”: dr Michał Bogacki. Autor rysunków: Tomasz Pląskowski. Autor tekstów w aplikacji: Jarosław Mikołajczyk, Anna Lubczyńska. Produkcja: Magda Robaszkiewicz. Opracowanie graficzne: YOS Studio.

Lokalizacje wystawy:

Rynek 6, Żuraw i Czapla

Rynek 5, Misz Masz

ul. Warszawska 1, Pasmanteria

ul. Warszawska 38, Lookweel

Zielony Rynek 4, Lookweel

Zielony Rynek 12, Fotostube

Grzybowo 34, Dobry Browar

ul. Tumska 15, Cafe Bistro

ul. Tumska 4, sklep Tumska

ul. Kostrzewskiego 1, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

2 komentarzy

  • Link do komentarza Aga piątek, 12 lipca 2019 14:03 napisane przez Aga

    Jest sporo pustych sklepów do wynajęcia to może wykorzystać tam witryny żeby jakoś tak ciekawiej było bo na razie to są one takie przygnębiające przez tą pustkę

  • Link do komentarza prosport piątek, 12 lipca 2019 09:02 napisane przez prosport

    Bardzo super extra!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane