Jesteś tutaj:Kultura Nowa wystawa w gnieźnieńskim Muzeum
poniedziałek, 05 sierpnia 2019 13:52

Nowa wystawa w gnieźnieńskim Muzeum

  MPPP
Nowa wystawa w gnieźnieńskim Muzeum źródło: MPPP

W najbliższą niedzielę otwarta zostanie nowa wystawa czasowa Muzeum Początków Państwa Polskiego. Opowiadać będzie o dziejach Połabian – najbardziej na zachód wysuniętej grupie plemiennej Słowian, żyjącej we wczesnym średniowieczu.

Pomimo że znacząco wpłynęli oni na historię początków naszego państwa, według niektórych teorii nawet przyczynili się do przyjęcia przez Mieszka I chrztu, a jednak mimo to mało mówi się o nich w naszym kraju. A szkoda, bo stworzyli niezwykle interesującą kulturę, charakterystyczną dla całej zachodniej Słowiańszczyzny.

Połabianie to grupa Słowian zachodnich, zamieszkująca przez wiele stuleci tereny dzisiejszych wschodnich Niemiec. Do dziś z tej licznej niegdyś społeczności pozostało jedynie kilkadziesiąt tysięcy Łużyczan. Pozostali w przeciągu wieku po utracie własnej samodzielności (ostatecznie w XIII w.) zasymilowali się z napływową ludnością niemiecką. We wczesnym średniowieczu Słowiańszczyzna połabska była ważnym graczem politycznym w tej części Europy, przez cały ten okres utrzymując pogaństwo. Był to więc ten obszar, który jako jeden z ostatnich na naszym kontynencie uległ chrystianizacji.

Na wystawie, która zostanie otwarta w niedzielę 11 sierpnia o godzinie 12:00, zaprezentowanych zostanie ponad 100 zabytków archeologicznych będących pozostałościami po Połabianach. Większa część z nich pochodzić będzie z muzeów niemieckich i nigdy nie była pokazywana w naszym kraju. Prócz zabytków materialnych zaprezentujemy także źródła pisane dotyczące Połabian (a jest ich wyjątkowo dużo) oraz całe mnóstwo ciekawostek.

Wystawa przygotowywana jest we współpracy z Brandenburgisches Landesamt für Denkmalpflege und Archäologisches Landesmuseum w Brandenburgu oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wystawę patronatem honorowym objął Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Hans Jörg Neumann. Wystawa będzie czynna do 1 marca 2020 r.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane