Jesteś tutaj:Kultura Jak walczyli i ginęli pierwsi piastowscy wojowie?
niedziela, 20 października 2019 15:29

Jak walczyli i ginęli pierwsi piastowscy wojowie?

 
Jak walczyli i ginęli pierwsi piastowscy wojowie? fot. Rafał Wichniewicz

Ludzkie czaszki noszące ślady uderzeń bronią, grota strzały tkwiąca w żuchwie dzika czy narzędzia, które służyły wojownikom do walki i obrony - to tylko część eksponatów, które opowiadają o wyjątkowym fragmencie życia codziennego w średniowieczu. 

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Początków Państwa Polskiego, zatytułowana „PIAST TOTAL WAR. Wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej” to kolejny krok tej instytucji ku przybliżaniu konkretnej tematyki, związanej z najwcześniejszym okresem powstawania państwowości na naszych ziemiach. To właśnie wojnie zawdzięczamy najwcześniejszą, kronikarską wzmiankę o naszym kraju. W 963 roku pojawia się pierwsza informacja o najeździe Wichmana i walkach z wojskami Mieszka, podczas których zginął jego nieznany z imienia brat. 

- Życie człowieka w średniowieczu w większości przypadków było podporządkowane wojnie. To co wiemy o wczesnym średniowieczu to głównie wiemy dzięki temu, że toczono wojny. Ówczesnych kronikarzy interesowały głównie wojny. Ktoś kiedyś powiedział, że wojna w średniowieczu w ogóle była stanem permanentnym. Toczono ją zawsze i wszędzie. Po co? Najczęściej dzisiaj myślimy, że toczono ją dla powiększenia ziem. To nieprawda. We wczesnym średniowieczu wojny toczono głównie ze względów ekonomicznych - przekazał dr Michał Bogacki, dyrektor Muzeum.

Nowa ekspozycja opowiada o wojskowości polskiej w okresie od połowy X do połowy XII w. Władcy wczesnośredniowieczni, nie tylko Piastowie, traktowali swoje wojska i wojnę jak jedno z najważniejszych narzędzi polityki – zarówno wobec sąsiadów, jak i wewnątrz swego kraju. Wystawa pokazuje więc, jak wyglądała ta pierwsza polska armia: jak była zorganizowana, jaką bronią walczyła, przeciwko komu i w jaki sposób. W gablotach zaprezentowanych zostało około 200 zabytków z tego okresu - broń i różne znaleziska, które związane są z militarnym aspektem działalności naszych przodków.  

Wystawa będzie czynna do 21 czerwca 2020 roku. Zapraszamy!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane