Jesteś tutaj:Kultura Spotkanie z Szymonem Hołownią
środa, 06 listopada 2019 19:55

Spotkanie z Szymonem Hołownią

 
Spotkanie z Szymonem Hołownią fot. Rafał Wichniewicz

Spora grupa gnieźnian wybrała się na środowe spotkanie z publicystą i dziennikarzem Szymonem Hołownią. Przy okazji można było wesprzeć akcję charytatywną.

To kolejna odsłona spotkań z cyklu "Bez cergieli", w trakcie których goście rozmawiają z publicznością, a przy okazji mogą podzielić się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami. 

Po wizytach podróżników, tym razem do Gniezna przybył Szymon Hołownia - dziennikarz, pisarz, publicysta i działacz społeczny. Co go skłoniło do tego, by zacząć pisać książki? - O ile dobrze pamiętam, to koleżanka mnie namówiła, że powinienem zacząć szukać formy, w której będę mógł zbierać swoje myśli. Wtedy mniej ludzi pisało książki niż dzisiaj, ale okazało się iż była to fajna forma, pojemna, sensowna i dająca możliwość wgłębiania się w temat więcej niż w przypadku artykułu prasowego. Książki zawsze dedykuję do tych, którzy będą chcieli je czytać. Nie profiluję sobie czytelników, natomiast jeśli chodzi o tematykę, to jedna jest biografią na cztery ręce, napisaną z Marcinem Prokopem, opowiadając sobie o naszych drogach, które doprowadziły nas do tego miejsca, w którym jesteśmy. Druga jest powieścią o Jasnej Górze, która dla mnie, jako katolika, chrześcijanina, jest bardzo ważne, ale też przeżywa w tej chwili różne próby z naszą historią i podziałami, jakie mamy w kraju, ale próbuję opowiedzieć przez siebie i dla siebie, dla innych, że jest to miejsce, które powinno nas łączyć, niekoniecznie być zawłaszczane przez politykę czy inne rzeczy. Widzę wysiłki ze strony ojców Paulinów, żeby tak się stało - przyznał przed spotkaniem z gnieźnianami.

W trakcie spotkania była okazja do posłuchania różnych refleksji gościa na tematy aktualne, ale także w kwestiach prowadzonej przez niego działalności nie tylko publicystycznej, ale także społecznej. Przy okazji była też prowadzona zbiórka pieniędzy, organizowana przez Stowarzyszenie Królewskie Serce - datki ze spotkania przeznaczone zostaną na Ksawiera, pięcioletniego gnieźnianina, u którego zdiagnozowano chorobę Perthesa.

 

14 komentarzy

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 10 sierpnia 2020 10:51 napisane przez czytelnik

  Ciekawe, co myślą o swoim idolu uczestnicy spotkań z Hołownią po przegranych przez niego wyborach i po owocach jego postępowania szczególnie walki z Kościołem? https://niezalezna.pl/345059-kult-jest-publiczny

 • Link do komentarza Aleksander poniedziałek, 11 listopada 2019 00:37 napisane przez Aleksander

  Bohater mediów wystąpił przeciwko innemu bohaterowi mediów! Oto gwiazda nagrań w restauracji "Sowa i Przyjaciele", Bartłomiej Sienkiewicz zabrał głos w sprawie zapowiadanego niezależnego kandydata na prezydenta, Szymona Hołowni. "Nie uważam tego kandydata za poważnego" - stwierdził polityk Platformy Obywatelskiej. https://niezalezna.pl/296720-wasni-ciag-dalszy-sienkiewicz-punktuje-holownie-nie-uwazam-go-za-powaznego-kandydata
  Ale widownię to sobie załatwił. Ciekawe, czego oni się od niego dowiedzieli?

 • Link do komentarza historyk sobota, 09 listopada 2019 00:21 napisane przez historyk

  Jeśli w starożytnym Rzymie Kaligula chciał, by jego koń mógł zostać senatorem,to dlaczego Hołownia nie mógłby zostać prezydentem Polski? Jednak ów koń o imieniu Incitatus marnie radził sobie z reprezentowaniem ludu rzymskiego, jego wiedza merytoryczna niezbędna dla skutecznego sprawowania funkcji senatora nie wydawała się być wybitna. Zatem bądźmy spokojni, gorzej, jak za poprzedników obecnego prezydenta już chyba nie będzie i drugą kadencję obecny prezydent ma zapewnioną.

 • Link do komentarza szperacz piątek, 08 listopada 2019 19:43 napisane przez szperacz

  jeżeli mieszkańcy Gniezna sądzą, że Hołownia przyjechał do naszego miasta z sympatii, to niech wiedzą, ze ma on w tym swój własny interes, bo tymi wojażami po kraju zaczął już kampanię prezydencką. To się nazywa mieć zuchwałość. No, ale Konstytucja daje każdemu prawo do kandydowania na każdy urząd. Skoro prezydentem mógł być Wałęsa z Matką Boska w klapie, to już nic nas w tym naszym kraju nie zdziwi.
  https://fakty.interia.pl/polska/news-polityka-insight-szymon-holownia-wystartuje-na-prezydenta,nId,3324446

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 08 listopada 2019 11:21 napisane przez mieszkaniec

  Uczestnikom tego spotkania i zachwyconym wywodami Holowni na wszystkie tematu polecam ku rozwadze:
  https://www.pch24.pl/czy-zwierzeta-pojda-do-nieba-,71915,pch.html

 • Link do komentarza Gerard czwartek, 07 listopada 2019 16:15 napisane przez Gerard

  Znany jest z tego, ze udziela wywiadów na tematy religijne, a przede wszystkim publicznie pluje na kapłanów, krytykuje prezydenta, Szymon Hołownia to showman, który zachwyca się samym sobą. i mówi się, ze może wystartować na ...................prezydenta Polski! To już chyba dziesiąty kandydat w tej litanii do - no własnie nie wiadomo do kogo, bo jest wielka nadzieja, że jednak prezydent Duda tych wszystkich "intelektualistów "z bożej łaski pokona!

 • Link do komentarza Ewa czwartek, 07 listopada 2019 15:54 napisane przez Ewa

  Bardzo ciekawe spotkanie.Mądry,inteligentny człowiek.Ma sprecyzowane poglądy z którymi można się zgadzać albo nie.Potrafi o nich mówić spokojnie bez zacietrzewienia.Dla niezorientowanych-od dawna robi wiele dobrego dla innych(fundacja Kasisi i fundacja dobra fabryka)

 • Link do komentarza micio czwartek, 07 listopada 2019 11:17 napisane przez micio

  A kto to jest?

 • Link do komentarza Bytnar czwartek, 07 listopada 2019 10:43 napisane przez Bytnar

  Do "czytelnik": ten pan ma własną wersję chrześcijaństwa. Jestem ciekaw, ile niechęci (żeby tylko!) do duchownych wzbudził u słuchaczy. Sam przecież próbował sił w kliku zakonach., i żaden nie potwierdził jego przekonania o powołaniu. Nieraz tacy ludzie są niezwykle zjadliwi wobec kapłanów.

 • Link do komentarza Biesiadna czwartek, 07 listopada 2019 10:22 napisane przez Biesiadna

  Bardzo ciekawe spotkanie:) Zapraszamy takich "biznesmenów" do Gniezna częściej i więcej:) Jak miło posłuchać i pomyśleć!

 • Link do komentarza Miś czwartek, 07 listopada 2019 07:19 napisane przez Miś

  Gdzie sie odbyło to spotkanie? Sala widać dość duża i w miarę nowoczesna !

 • Link do komentarza Kotłownia środa, 06 listopada 2019 22:55 napisane przez Kotłownia

  „Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze”

 • Link do komentarza Lady środa, 06 listopada 2019 21:18 napisane przez Lady

  Żałosny gość, trochę zmarnowany wieczór.

 • Link do komentarza czytelnik środa, 06 listopada 2019 20:44 napisane przez czytelnik

  Biznesmen! jeździ po kraju po to, by sprzedawać swoje książki. Pełna sala, więc ciekawe, czego spodziewali się po tym dziennikarzu liczni słuchacze i czego mądrego się dowiedzieli?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane