Jesteś tutaj:Kultura Pamiętasz gnieźnieńskie widowiska historyczne? Przekaż pamiątkę na wystawę
poniedziałek, 20 stycznia 2020 07:43

Pamiętasz gnieźnieńskie widowiska historyczne? Przekaż pamiątkę na wystawę

  mn
Pamiętasz gnieźnieńskie widowiska historyczne? Przekaż pamiątkę na wystawę zdjęcie nadesłane

O tych widowiskach plenerowych, mówiono między innymi, że to przedstawienia z cyklu „światło i dźwięk”. Nie miały większych odpowiedników w kraju i angażowały mieszkańców Gniezna i okolic.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przygotowuje wystawę czasową poświęconą historycznym widowiskom plenerowym organizowanym w Gnieźnie w latach 70. i 80. XX wieku. Były to jedne z największych tego typu spektakli w kraju. Widowiska te stanowiły istotny element w życiu kulturalnym miasta. W ich produkcję zaangażowani byli bezpośrednio również sami gnieźnianie – dorośli, dzieci, uczniowie, pracownicy różnych zakładów. Wydarzenia, pod wspólnym tytułem „Legendy znaku Polan”, tworzyli Włodzimierz Dopierała oraz Stanisław Pasiciel.

Kto pamięta tamte wydarzenia lub brał w nich udział? Jeśli macie pamiątki, zdjęcia, cokolwiek, co wiąże się widowiskami plenerowymi z Gniezna – przynieście je do Muzeum. Placówka chce stworzyć z nich osobny element wystawy. Każdy udostępniony przez Państwa przedmiot, fotografia, będzie odpowiednio wyeksponowany i opisany. We wszystkich tych inscenizacjach brało udział wielu ówcześnie młodych ludzi. Pamiętamy w Gnieźnie, że po inscenizacjach, zależnie od tego gdzie były realizowane na podwórkach naszych osiedli dzieci długo jeszcze bawiły się historią wykorzystując choćby peleryny czy buty z przedstawień. Zapraszamy do współpracy!

Prezentowane powyżej zdjęcie pochodzi z 1977 r. a wykonano ją nad jeziorem Winiary podczas widowiska plenerowego pt. „Legendy znaku Polan.” (zdj. Janusz Chlasta z zasobów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie).

Gdzie i od kiedy można przynosić pamiątki:

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, ul. Kostrzewskiego 1.

Akcja trwa do 29 lutego 2020 roku. Regulamin dostępny na stronie internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, osoba odpowiedzialna: Jakub Magrian t.: 61 426 46 41 w. 212

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane