Jesteś tutaj:Blogi Tajemnica Zwiastowania Anielskiego
sobota, 02 maja 2020 23:47

Tajemnica Zwiastowania Anielskiego

  Antoni Kamiński

Rozpoczął się miesiąc maj. Jedni myślą o zbliżających się wakacjach, drudzy o koronawirusie, kolejni o grillowaniu a tylko nieliczną grupę stanowią ci, którzy myślą o NMP i o tym, że zaczął się miesiąc Jej poświęcony. Dlaczego Kościół katolicki tak często zachęca nas do nabożeństwa do NMP?

Przyjrzyjmy się na wstępie kim była Matka Boga. Poznajemy Maryję w momencie Zwiastowania. Wtedy to, kiedy Archanioł Gabriel pozdrawia Maryję słowami: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą”. Już na wstępie uboga Niewiasta jest wychwalana. Pełnym łaski może być tylko osoba, która nie ma nic z grzechu, bo kto raz zgrzeszył ten już tej pełni nie posiada. Św. Jan ewangelista mówi: „Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy.” Skoro NMP jest łaski pełna, to oznacza to, że jest wzorem do naśladowania pod każdym względem. Czyni zawsze to, czego Bóg pragnie, jest królową cnót wszystkich. Jest to właśnie powód dla którego Bóg zechciał mieć Maryję na Matkę swoją.

„Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.”. Maryja nie jest na tyle śmiała aby myśleć o sobie jako łaski pełna, jest Ona zbyt skromna. Jest Ona pokorna przede wszystkim, przez co nie dopuszcza myśli do siebie, że jest tak mocno wywyższona. Jest tutaj kolejna nauka dla nas. Powinniśmy za wszelką cenę pragnąć zostać świętymi, tak jak pragnęła tego NMP, lecz nigdy nie powinniśmy myśleć, że nimi jesteśmy. W przeciwieństwie w sercu naszym tworzy się pycha, która jest zalążkiem każdego grzechu. Proszę spojrzeć na życie dowolnego świętego, czy którykolwiek myślał o sobie, że jest świętym? Otóż nie. Każdy z nich im bardziej nim się stawał, tym mocniej uważał się za coraz większego grzesznika.

„Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.” Rzeczą ludzką jest ułomność i nierozumienie wyroków Boskich. Nikt z nas nie może pojąć dzieła stworzenia. Nasz umysł jest skończony, to też potrafimy tworzyć i rozumieć rzeczy skończone, lecz Bóg, jako Duch wieczny i nieskończony może wszystko.

Mimo, iż nie zawsze rozumiemy planów Bożych, to nigdy nie powinniśmy się im sprzeciwiać i tak jak NMP z największą pokorą odpowiedzieć na każde wezwanie: „Oto ja służebnica pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

W tym pięknym miesiącu, postarajmy się sprawić przyjemność Najświętszej Maryi Pannie, która jest Matką każdego z nas i troszczy się o nas w każdej chwili, lecz bez naszej pomocy i chęci nie może zdziałać wiele. Dlatego powinniśmy z naszą Matką Niebieską mieć najlepszą relację. Nie bez powodu Matka Boża dała nam różaniec i różne nabożeństwa do Jej Niepokalanego Serca. Może czasem warto odnaleźć swój własny różaniec i zacząć go używać. Często zarzucamy Bogu nieszczęście i trud jaki nas spotyka, lecz pamiętajmy, że kara tutaj na ziemi nie jest wystarczająca dla zadośćuczynienia za grzechy nasze. Nikt nie może sam się zbawić. Potrzebny jest mu Kościół św. i sakramenty, a NMP jako najlepsza Matka zawsze zadba aby swoje dziecko doprowadzić do szczęśliwości wiecznej.

W związku z zaistniałą sytuacją panującej zarazy w naszej ojczyźnie, różaniec zostanie odmówiony w tę niedzielę o godz. 16:00. Modlić się będziemy w intencji zadośćuczynienia Panu Bogu za grzechy rodzaju ludzkiego z prośbą o ocalenie Gniezna od zarazy cielesnej i duchowej. Każdy, kto może jest wezwany do odmówienia różańca w duchowej łączności ze wszystkimi mieszkańcami.

4 komentarzy

 • Link do komentarza mikado niedziela, 24 maja 2020 18:11 napisane przez mikado

  @mkac - W Kościele sa większe problemy niż pojedyncze jakieś wynaturzenia. , które sa wszędzie, ale nie one powodują taj naprawdę kryzys.

 • Link do komentarza mkac środa, 20 maja 2020 06:29 napisane przez mkac

  @x: szkoda, że tego "głośnego, jednoznacznego i zdecydowanego głosu Kościoła" nie ma w innych tematach, jak ten, który wraca jak bumerang tj pedofilia w Kościele. Tylko puste słowa, brak czynów.

 • Link do komentarza x. poniedziałek, 04 maja 2020 16:43 napisane przez x.

  A jak mają katolicy śpiewać, gdy musza buzie zakleić tymi maskami? Rozwalili nasz Kościół całkowicie. Ciekawe, ile z tych katolików do niego nie powróci, bo dziś niejaki ks. Boniecki, a także jezuici wypowiedzieli się w mediach, ze Bóg jest wszędzie, zatem osobista obecność na mszy nie jest konieczna! Nadto ks. Boniecki stwierdził, ze kapłan nie jest nam niezbędnie potrzebny do zbawienia” . Dodał, że oglądanie Mszy jest równie dobre, co udział w niej! A jezuita ks. Piórkowski stwierdził, że "Oglądając Eucharystię za pośrednictwem medium audiowizualnego nie jesteśmy obecni tam fizycznie, ale możemy być obecni intencją, świadomością, czyli duchem. W pewnym sensie, jest to doskonalsza forma obecności”.I jakby tego było mało, nawet biskup z Ełku powiedział że „uczestnictwo we Mszy świętej w sposób pośredni przez transmisję” jest „wielką możliwością”, a ludziom trzeba tłumaczyć, że w niedzielę mają „nie iść do kościoła”, tylko Mszę oglądać, bo to jest jakoby „uczestnictwo we Mszy świętej, tylko w innej formie”. Natomiast znany wielu czytelnikom ks. Oszajca twierdzi, że Komunia duchowa „stoi przed komunią sakramentalną, poprzedza ją i decyduje o jej skuteczności”, oraz że „zbawienie nie zależy jedynie, ani przede wszystkim, od chodzenia, czy niechodzenia do kościoła”.
  Co na to wszystko Episkopat Polski? Dlaczego publicznie nie upomni swoich konfratrów, którzy w publicznych wypowiedziach sieją mętlik w głowach katolików? Gdzie głośny, jednoznaczny i zdecydowany głos Kościoła?

 • Link do komentarza pytajacy niedziela, 03 maja 2020 12:30 napisane przez pytajacy

  A czy w gnieźnieńskich kościołach będą odprawiane nabożeństwa majowe? Dlaczego nie podaje się tego w mediach? Ogłoszenia parafialne nie są dobrym przekaźnikiem w tej pandemii, bo do kościola wpuszcza się tylko garstkę wiernych, a zresztą abp zalecal raczej pozostanie w domach. Majowe mogłoby być choćby na placu św. Piotra dla chętnych?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane