Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 czerwca 2020 11:19

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

  mn
XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom zdjęcie nadesłane

Od wielu już lat Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna ma specjalny wzgląd na doroczną edycję inicjatywy poświęconej małemu czytelnikowi. Mowa o Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, który w tym roku, odbywa się po raz dziewiętnasty. Hasłem, które przyświeca aktualnym wydarzeniom jest „Cała Polska czyta o zwierzętach”.

W związku z wydarzeniem Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprosiła dzieci i ich rodziców do podzielenia się momentem lektury, tym indywidualnym i tym rodzinnym, nie wyłączając zwierząt, uwieczniając go na fotografii. Galeria nadesłanych zdjęć została opublikowana już w piątek (30 maja) na stronie Biblioteki oraz jej profilu FB. Zachęcamy do jej przeglądania – nadesłane fotografie są nadzwyczajne. W piątek także, Książnica wyemitowała, za pośrednictwem profilu FB, filmik przygotowany przez zaprzyjaźnioną 17 Drużynę Harcerek „Warta”, w którym zainscenizowane zostały wiersze Jana Brzechwy z cyklu „ZOO”. Na prośbę Książnicy, odpowiedziała także jedna z czytających mam, która podzieliła się z czytelnikami rodzinnym spotkaniem z książką.

Cały przyszły tydzień to czas książkowych poleceń – ich bohaterami, lub tematem będą zwierzęta. Biblioteka zaprosiła do współpracy gnieźnian, którzy opowiadają o swoich ukochanych tytułach, będzie także „ZWIEŻ” – cykl z rzadkim okazem, stroniącym od prawideł ortografii.

Na Tydzień Czytania Dzieciom Miejska Książnica zaleca odwiedziny na stronie internetowej www.biblioteka.gniezno.pl i jej profilu FB a także wybór książek ze Złotej Listy (zobacz więcej), które mówią o zwierzętach, a przede wszystkim prezentują świat ich oczami.

A dlaczego warto czytać książki, których bohaterami są zwierzęta? Książki przyrodnicze to idealny sposób, aby zachęcić dzieci do czytania, zwłaszcza jeśli są miłośnikami zwierząt. Sprawdzą się tutaj książeczki o przygodach sympatycznych bohaterów, które z czasem mogą przejść w poważniejsze historie oraz literaturę popularnonaukową. A jeśli takie powieści spodobają się dziecku, to równie dobrze może ono spróbować sięgnąć po inne gatunki. Dzięki temu będzie później umiało określić własne zainteresowania i je umiejętnie uzasadnić.

Pozycje o zwierzętach uczą tolerancji i miłości. Pokazują w jaki sposób powinno się je traktować. Jest mnóstwo przejmujących historii o psach, kotach gotowych do poświęceń dla człowieka. A jeżeli są one tak oddane to warto się im odwdzięczyć. To może być adopcja zwierzaka ze schroniska, zostanie wolontariuszem w takim miejscu czy też podarunek w postaci karmy, koców, przysmaków. Jest to zachęta dla dzieci do społecznego działania.

Na zakończenie, cenne zalecenie: czytajmy głośno dzieciom 20 minut, dziennie, codziennie!