Jesteś tutaj:Kultura Murale PRL-u w Gnieźnie - podcast z wirtualnym oprowadzaniem
środa, 01 lipca 2020 09:23

Murale PRL-u w Gnieźnie - podcast z wirtualnym oprowadzaniem

 

W ramach organizowanego przez Stary Ratusz "Wielkopolskiego Festiwalu Miejskiego", przewidziane zostały różne wydarzenia oraz akcje, mając na celu przybliżyć różne wątki dotyczące kultury okresu PRL. Jednym z działań są podcasty, dotyczące dość szeroko rozumianego dziedzictwa tego okresu.

Kiedyś przyozdabiały ulice naszego miasta, ale od momentu ich namalowania, aż do dziś, upłynęły już trzy - cztery dekady. Czas zrobił swoje, a tymczasem kiedyś murale te stanowiły ciekawy akcent artystyczny w wielu miastach PRL-u. Od reklamy zakładów pracy, po propagandowe hasła, murale stanowiły trwały element krajobrazu miejskiego także w Gnieźnie. Poniżej przedstawiamy krótki wykład w formie podcastu, ze zdjęciami przedstawiającymi miejsca, w których dawniej widniały duże malunki naścienne. 

 

1 komentarz

  • Link do komentarza ks. Michał Sołomieniuk środa, 01 lipca 2020 11:50 napisane przez ks. Michał Sołomieniuk

    Warto wiedzieć, że na Roosevelta 112 w roku 1988 (lub 1987) namalowano duży napis "Nie ma wolności bez Solidarności" - dokładniej chodziło o miejsce przy drzwiach wejściowych do pierwszej klatki od ulicy. "Malarz" miał później proces za ten napis; do dziś mieszka w Gnieźnie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane