Jesteś tutaj:Kultura „Mroczne Gniezno” - kryminalna książka o Grodzie Lecha już w sprzedaży!
czwartek, 09 lipca 2020 16:43

„Mroczne Gniezno” - kryminalna książka o Grodzie Lecha już w sprzedaży!

  Materiał prasowy

Morderstwa z miłości, skandale obyczajowe, oszuści matrymonialni, kwitnąca prostytucja, zboczeńcy i wiele innych wynaturzeń życia społecznego. Kryminalna książka historyczna o Gnieźnie, zawierająca najbardziej pikantne wydarzenia z życia mieszkańców Grodu Lecha, już trafiła do sprzedaży!

Mroczne Gniezno to zbiór historii, które napisało samo życie - oto żona strzela do swojego męża, parobek zabija gospodarza chcącego posiąść jego żonę, młody chłopak oszukuje liczne kobiety w kilku miastach obietnicą ożenku, a na domiar złego jakaś córa Koryntu okrada swoich klientów. Takie właśnie było Gniezno okresu międzywojennego, które ładnie wygląda tylko na zdjęciach, ale rzeczywistość - jak można się przekonać - była o wiele bardziej prozaiczna.

Tych historii nie opowiadali nam pradziadkowie, dziadkowie czy rodzice, bo przechodzono nad nimi do porządku dziennego. Większość z tych wydarzeń przepadła w mroku dziejów, ale na szczęście pozostały archiwalne notatki prasowe czy dokumenty, które pozwalają odkryć wstydliwe karty z życia mieszkańców Gniezna.

 

 

Książka Mroczne Gniezno to swojego rodzaju kronika, pełna - w oczach ówczesnych mieszkańców - najbardziej skandalicznych treści. Nie ma w niej miejsca na litość dla ofiar czy pobłażania dla sprawców. Jaką aferą zakończyła się działalność Heleny Dunin-Markiewicz, nazywanej przez gnieźnian „markizą”? Czyje poćwiartowane zwłoki znaleziono niedaleko jednej ze stacji kolejowych niedaleko Gniezna? Na których ulicach najczęściej można było spotkać prostytutki? Co zdradziło Konstantego Stawniaka, odrażającego zboczeńca i mordercę grasującego po Gnieźnie? To dobra okazja, by dowiedzieć się, że nie zawsze jest tak, jak w znanym stwierdzeniu za naszych czasów tego nie było!”.

Publikacja Mroczne Gniezno została napisana przez Rafała Wichniewicza - autora wielu poczytnych artykułów historycznych, dostępnych w Internecie, zwłaszcza tych dotyczących dawnej przestępczości w Grodzie Lecha, a do tego współtwórcę przewodnika po Powiecie Gnieźnieńskim (szlak kryminalny). Jeszcze nigdy do tej pory te opowieści nie zostały zebrane w jednym miejscu. Teraz każdy może się przekonać, że życie w latach 20. i 30. wcale nie było usłane różami, a mieszkańcy naszego miasta zawsze mieli ciekawe tematy do plotek. 

Mroczne Gniezno już trafiło do sprzedaży. Publikację można już kupować w poniższych lokalizacjach:

 • Księgarnia Wolumen, ul. Chrobrego 38
 • Księgarnia Osiedlowa, os. Jagiellońskie 48 (pawilony od strony ul. Gdańskiej)
 • Sklep Papierniczy ALFA, ul. Wyszyńskiego 23 (naprzeciwko targu)
 • Salon Ślubny, Bednarski Rynek 1 
 • Księgarnia Archidiecezjalna, Tumska 7
 • Informacja Turystyczna, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od ul. Rzeźnickiej)
 • Parking przy ul. Krzywe Koło (naprzeciwko sklepu zoologicznego)

Nie mieszkasz w Gnieźnie i chciałbyś zamówić książkę przez Internet? Można ją zdobyć na stronie Wydawnictwa VIPARTDodatkowe pytania o książkę: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 


 

Kupując książkę wspierasz renowację starych nagrobków na gnieźnieńskich cmentarzach!

 


Mroczne Gniezno - wydanie I - Wydawnictwo VIPART - okładka miękka - 310 stron - wzbogacona ilustracjami, tytułami z dawnych gazet oraz ogłoszeniami i anonsami. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza sprzedawca czwartek, 03 września 2020 12:21 napisane przez sprzedawca

  29,90 zł

 • Link do komentarza Anna sobota, 08 sierpnia 2020 10:33 napisane przez Anna

  Jaka cena tej książki

 • Link do komentarza Anna niedziela, 02 sierpnia 2020 11:09 napisane przez Anna

  Jaka jest cena tejże książki

 • Link do komentarza Asia wtorek, 28 lipca 2020 14:19 napisane przez Asia

  Będzie w ebooku?

 • Link do komentarza Danuta piątek, 17 lipca 2020 08:44 napisane przez Danuta

  Ja znalazłam historię mojej rodziny kobieta która odkopywała zwłoki męża to moja babcia Julka a tragicznie zmarły to mój dziadek.Poczatek tej historii znałam ale zakończenie było niesamowitym zaskoczeniem .Bardzo dziękuję autorowi. Teraz zaczynam poszukiwanie bo ta publikacja musi znaleźć się w mojej bibliotece.

 • Link do komentarza MICHAŁ poniedziałek, 13 lipca 2020 08:34 napisane przez MICHAŁ

  Czy książka będzie dostępna w bibliotece? w Gnieźnie?

 • Link do komentarza Leszek Kabaciński sobota, 11 lipca 2020 20:49 napisane przez Leszek Kabaciński

  Księgarnia na Winiarach domawia następne zamówienie książki.
  Kupiłem, czytam, wciąga z kartki na kartę. Polecam, poznacie swoje Gniezno z trochę innej strony.

  Mroczne Gniezno Rafał Wichniewicz 2020
  https://www.youtube.com/watch?v=D8j1EJe ... 8eAsmnajDU

 • Link do komentarza Jerzy piątek, 10 lipca 2020 22:57 napisane przez Jerzy

  Przyjdę w czwartek na spotkanie. A książkę na pewno kupię.

 • Link do komentarza zgredek czwartek, 09 lipca 2020 23:46 napisane przez zgredek

  Nie mogę się doczekać lektury. Gratuluję!

 • Link do komentarza senior czwartek, 09 lipca 2020 20:59 napisane przez senior

  Czytałem wszystkie artykuły na temat mroków naszego miasta. Gniezno ma swoja historie nie tylko tę daleką, stołeczną i królewską, ale też zwyczajną, często brutalną Z chęcią zakupię tę książkę, bo artykuły były pisane niezwykle ciekawie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane