Wydrukuj tę stronę
środa, 22 lipca 2020 16:48

Nowa książka o historii działalności antykomunistycznego podziemia w okolicy Gniezna

 

Na rynku wydawniczym ukazała się nowa książka, poruszająca wyjątkową i trudną historię powojennej i krótkiej działalności lokalnego podziemia antykomunistycznego. 

Publikacja "Żołnierze WSGO 'Warta' Inspektorat Gniezno. Życiorysy i wybór źródeł" jest efektem długiej pracy ks. dr Michała Sołomieniuka, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. To fragment historii, który do tej pory spoczywał głęboko w ludzkiej pamięci, ale także w przepastnych i niezbadanych dotąd archiwach, a która tylko czekała na swoje odkrycie. 

- Trzy lata temu pan prof. Waldemar Handke był w Gnieźnie, opowiadał o żołnierzach wyklętych i wtedy zorientowałem się, że są jeszcze w naszym mieście rodziny tych żołnierzy i historie domowe, nikomu do tej pory nieopowiedziane. Ponieważ żyją jeszcze do dziś świadkowie tamtych czasów, a także losów tych bohaterów, trzeba było szybko te historie rodzinne pozbierać, spisać, skonfrontować z aktami, bo za niedługo tych świadków może nie być. Była to praca śledcza, między archiwaliami, spotkaniami z rodzinami, porównywaniu pamięci ludzkiej z aktami, co było trudne, bo czasami coś inaczej zapamiętano w rodzinie, a inaczej zawarto w dokumentach - przyznał ks. dr Michał Sołomieniuk. 

Prowadzący spotkanie Robert Gaweł, reprezentujący Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, przyznał iż historia osób, które są bohaterami nowej publikacji jest trudna, ale warta poznania. Jednocześnie też podziękował autorowi za zainteresowanie tematem, nad którym pochylenie się być może za kilka lat nie pozwoliłoby uzyskać tych informacji, do których teraz udało się dotrzeć. W promocji wydania uczestniczyli także zaproszeni goście, wśród których nie brakowało także rodzin osób, o których jest ta publikacja.

Książkę "Żołnierze WSGO 'Warta' Inspektorat Gniezno. Życiorysy i wybór źródeł" można nabyć w Księgarni Archidiecezjalnej w Gnieźnie oraz na stronie Wydawnictwa Adam Marszałek.


Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza "Warta" była podziemnym związkiem zbrojnym, powstałym w maju 1945 roku na bazie rozwiązanego Okręgu Poznańskiego AK. Celem związku było doprowadzenie do wyzwolenia Polski z okupacji sowieckiej. Inspektorat Gniezno liczył przynajmniej osiemnastu członków, zasadniczo przedwojennych oficerów i podoficerów WP. Działał zasadniczo od czerwca do września lub października 1945 roku.

Galeria

2 komentarzy