Jesteś tutaj:Kultura Melodie na żydowską nutę
piątek, 31 lipca 2020 10:23

Melodie na żydowską nutę

 

W czwartkowy wieczór po raz kolejny w Latarni na Wenei wybrzmiały melodie z innych części świata. Tym razem zaprezentowała się grupa Bastarda Trio.

W sierpniu ubiegłego roku w Latarni na Wenei wystąpił Paweł Szamburski, który wykonał wówczas swój autorski materiał, wydany na albumie "Ceratitis Capitata". Zawierający muzykę pięciu religii z rejonu Morza Śródziemnego, było okazją do wyjątkowej wędrówki po muzyce liturgicznej tej części świata. 

W miniony czwartek twórca zagościł w Gnieźnie ponownie, choć nie sam - razem z nim pojawił się Michał Górczyński oraz Tomasz Pokrzywiński. Trójca, występująca jako Bastarda Trio (klarnet, klarnet kontrabasowy i wiolonczela), w swojej twórczości sięgają po muzykę jednego nurtu - chasydzkie Niguny, które w skrócie można określić, jako żydowskie pieśni bez słów. Tradycja tej religii bowiem zabrania używania mowy podczas posiłków szabasowych, ale jednocześnie pozwala na radowanie się - stąd narodziły się melodie śpiewane bez użycia słów.

Bastarda Trio, przy dość licznie zebranej publiczności, zaprezentował swoją wyjątkową twórczość. Grupa czerpie głównie ze spuścizny dynastii Modrzyc, a także z muzykologicznych zbiorów Moshe Bieregowskiego, pozwalając na odkrycie przez szersze grono odbiorców tego mało znanego wątku muzycznego, choć bezsłownego, to jednak pełnego wielu emocji - radości, jak i smutku.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane