Wydrukuj tę stronę
środa, 16 września 2020 08:48

Obóz ćwiczebny Wojsk Wielkopolskich w Dziekanowicach

 

100 lat temu, we wrześniu 1920 roku wciąż toczyły się zacięte walki z Armią Czerwoną. Odepchnięto co prawda, nawałę bolszewicką spod wrót Warszawy – jednak koniec wojny wciąż był daleki.

Ogromny udział w zwycięstwie w sierpniu 1920 roku mieli żołnierze z Wielkopolski. Na ich barkach spoczywał również ciężar walk pościgowych za uchodzącym, ale również i krzepnącym z wolna przeciwnikiem. W połowie września 1920 roku doszło do ciężkich walk w rejonie Kobrynia, w które szczególnie mocno uwikłana została 14. Dywizja Piechoty Wielkopolskiej – generała Daniela Konarzewskiego.

Te kilkudniowe walki kosztowały pułki wielkopolskie wielu poległych i rannych. Dziś chcemy przedstawić Państwu kilka epizodów z tamtych wydarzeń – opartych na wspomnieniach, relacjach świadków czy artykułach prasowych, które już wtedy pojawiały się wielkopolskiej prasie.

Zapraszamy Państwa do fascynującej podróży w czasie, którą oddajemy hołd i czcimy pamięć naszych przodków – bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenie odbywać się będzie w niedzielę 20 września w godzinach od 11:00 do 15:00 w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.