Jesteś tutaj:Kultura Nowy eksponat w gnieźnieńskiej Parowozowni
niedziela, 27 września 2020 20:06

Nowy eksponat w gnieźnieńskiej Parowozowni

 
Nowy eksponat w gnieźnieńskiej Parowozowni źródło: Parowozownia Gniezno

Parowozowni Gniezno przybyła nowa lokomotywa, która wejdzie w skład ekspozycji prezentowanej w hali wystawowej.

Nowy eksponat to lokomotywa spalinowa SM30-570, która na kolei służyła przede wszystkim przy manewrach na stacjach towarowych i w zakładach pracy, a niekiedy także prowadziła lekkie pociągi. Pojazd został przekazany do Parowozowni Gniezno z poznańskiego zakładu Pomet - od kilku lat stała nieużytkowana na bocznicy w Poznaniu. 

Konstrukcja spalinowozu SM30 po raz pierwszy została zaprezentowana w 1956 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jego produkcją zajmowała się fabryka lokomotyw w Chrzanowie - seria powstawała w latach 1957 - 1970 i finalnie na tory wyjechało ponad tysiąc egzemplarzy. Z tej liczby prawie trzysta sztuk pracowało w taborze PKP, a reszta na terenie różnych zakładów pracy w całym kraju. 

Lokomotywa, która trafiła do Gniezna, nosi numer fabryczny 570, co oznacza iż została wyprodukowana praktycznie w połowie serii - data jej oddania do użytku to 1962 rok. Od tej pory będzie stanowić eksponat w Parowozowni Gniezno, gdzie w miarę możliwości będzie przywracana do stanu pierwotnego. W ten sposób dołączyła do dwóch innych, równie dużych, które są na wystawie od kilku lat - lokomotywy spalinowej 409Da-187 oraz dźwigu kolejowego. 

6 komentarzy

 • Link do komentarza Irek B sobota, 24 października 2020 14:25 napisane przez Irek B

  Pracowałem na tej lokomotywie przez kilkanaście lat. Jak ją zobaczyłem to mi się łza w oku zakręciła... Dobrze że zostanie odnowiona bo zasłużyła na to ciężką pracą. Jak minie pandemia to pojadę ją odwiedzić.

 • Link do komentarza Odwiedzający wtorek, 29 września 2020 12:22 napisane przez Odwiedzający

  Panie Edwardzie zapraszam do parowozowni aby ocenić prace. Lokomotywa SM 03 została wypiaskowana i odmalowana. Dodam, że każda pomoc jest bardzo ważna dla tych ludzi, którzy dbają o nasze wspólne dobro non profit. Sądzę, że przyjmą Pana serdecznie. Można ich również wesprzeć finansowo co pozwoli przyspieszyć prace.

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 28 września 2020 11:35 napisane przez senior

  Bolo, świetna propozycja dla firmy handlującej farbami, jako reklama, która będzie uwidoczniona przez miesiące a nawet i dłużej przy odmalowanej lokomotywie. Taką reklamą pogardzić nie wolno! A wiec do dzieła, która firma pierwsza?

 • Link do komentarza Edward niedziela, 27 września 2020 22:02 napisane przez Edward

  Oho.. Złomowisko pl. Najpierw wjechała SM03... Nie tknieta... Teraz SM30... ŚMIECH NA SALI! No ale cóż... Czekam dalej cierpliwie z popcornem co dalej :)

 • Link do komentarza Bolo niedziela, 27 września 2020 21:56 napisane przez Bolo

  Fajna sprawa. Gratulacje. Skoro Poznańska firma oddała lokomotywę do Gniezna to może jakaś Gnieźnieńska firma pomoże ją wyremontować. Zobaczymy ile w ludziach chęci do pomocy. Powodzenia

 • Link do komentarza Radek niedziela, 27 września 2020 21:02 napisane przez Radek

  Piękna , teraz tylko odnowić

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane