Wydrukuj tę stronę
środa, 21 października 2020 08:17

„Królewskie Gniezno Czyta”…od przedszkola!

  mn
„Królewskie Gniezno Czyta”…od przedszkola! zdjęcie nadesłane

Już niedługo w wybranych gnieźnieńskich przedszkolach ruszą warsztaty literackie w ramach bibliotecznego projektu „Królewskie Gniezno Czyta”.

Jest to kampania realizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, która pod wspólną egidą zbiera program różnorodnych wydarzeń promujących czytelnictwo wśród dzieci z Gniezna w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3-12) oraz ich rodzin. Formuła projektu odwołuje się do Gniezna jako miasta pierwszych królów, w którym – na różne sposoby – “króluje” wartościowa książka.

Od września trwały prace przygotowawcze nad kolejnym modułem projektu, skierowanym do gnieźnieńskich przedszkoli. Powstał plakat promujący akcję, zostały przy-gotowane scenariusze warsztatów dla najmłodszych dzieci: „Skarpetka na tropie”, „Bajkowa szafa”, „Godomy po naszemu” na podstawie książek znakomitych polskich pisarek dziecięcych: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „Ostatni krzyk mody” oraz „Szneka z glancem”. Do każdego cyklu warsztatów pisarki Justyna Bednarek, Agnieszka Gadzińska, Eliza Piotrowska przygotowały autorski materiał na te-mat swojej twórczości, który zostanie udostępniony przedszkolom.

Akcji patronuje między innymi Cała Polska Czyta Dzieciom. A sam projekt „Królewskie Gniezno Czyta”, realizowany przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.