Jesteś tutaj:Kultura Jeszcze więcej Muzeum Początków Państwa Polskiego w internecie
poniedziałek, 09 listopada 2020 08:00

Jeszcze więcej Muzeum Początków Państwa Polskiego w internecie

  mnopr

Od końca października dostępne są nowe serwisy internetowe Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Internet to rewelacyjne narzędzie do komunikacji, przekazywania (i oczywiście pozyskiwania) różnorodnych informacji. Bardzo przydatne jest także muzeom, o czym zresztą można się przekonać na przykładzie Muzeum Początków Państwa Polskiego. Internet to świat dynamiczny, stale rozwijający się, dający nowe możliwości. Jeżeli odpowiednio szybko się do nich nie dostosowujemy, muzealne serwisy stają się same w sobie muzeami. Internet to oczywiście również ważne dziś narzędzie edukacyjne i popularyzatorskie. Niestety, można z niego czerpać wiedzę i „wiedzę”. Mniej wyrobionym w danej tematyce trudno jest czasami oddzielić jedną od drugiej. Ważne jest zatem zaufanie do tego, kto ową wiedzę przekazuje.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie od końca października br. udostępnia trzy nowe serwisy internetowe. Pierwszym jest premierowa odsłona strony internetowej muzeumgniezno.pl. Prócz tego, że jest ona lepiej dostosowana do najnowszych trendów, w porównaniu do poprzedniej edycji zawiera dwie istotne nowości. Pierwszą jest katalog zbiorów, w którym prezentowane są zabytki. Oczywiście nie wszystkie od razu – muzeum ma ich przecież kilkanaście tysięcy! Drugą nowością jest „podstrona” Interaktywnego Muzeum Gniezna. Podstawowa działalność obejmuje początki państwa polskiego, jednak muzeum zajmuje się również historią miasta, w którym ma swoją siedzibę. Tę część działalności prezentuje właśnie IMG.

Drugim przedsięwzięciem jest portal internetowy wczesneśredniowiecze.pl. Przeznaczony jest on dla tych wszystkich, którzy interesują się początkami naszego państwa oraz wczesnym średniowieczem w ogóle. Projektując go, korzystano z doświadczeń istniejących już portali (takich jak Historykon), które z powodzeniem popularyzują wiedzę na temat historii. Czym więc będzie się odróżniał? W zamyśle ma to być miejsce, w którym historycy, archeolodzy, historycy sztuki – słowem wszyscy badacze zajmujący się tym okresem – będą w przystępny sposób dzielili się swoją wiedzą. Nie chodzi o pokazywanie „prawdy” historycznej, a o rzetelną prezentację stanu badań, czyli tego, co wiemy na temat interesującego nas wycinka przeszłości. Do współpracy zaproszeni będą również odtwórcy, którzy mają wiele ciekawego do powiedzenia, w szczególności w kwestiach związanych z ówczesnym życiem codziennym.

Trzeci wreszcie serwis to „M3P Mobilny Przewodnik”, z którego korzystać można za pomocą własnych urządzeń mobilnych na terenie samego Muzeum. Nie jest to aplikacja, którą ściąga się na smartfon – takie rozwiązania, z różnym skutkiem, przerabiano wcześniej. Dzięki nowemu rozwiązaniu będzie można zwiedzać Muzeum z audioprzewodnikiem. Znajdzie się w nim wiele ciekawych informacji związanych z wystawami, a w przyszłości także filmy i muzyka – odnoszące się do działalności i historii.

Serwisy ruszają od końca października i… prowadzone będą przez wiele lat! MPPP obiecuje, że będzie je regularnie uzupełniać o nowe treści. 

1 komentarz

  • Link do komentarza wasko czwartek, 12 listopada 2020 18:51 napisane przez wasko

    12-11-2020
    Świetnie, że serwisy ruszyły, ale np. dziś strona wczesnesredniowiecze.pl jest trwale niedostępna, a na stronie muzeumgniezno.pl nie można obejrzeć żadnej z kolekcji (kafel "Kolekcja" jest nieczynny)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane