Jesteś tutaj:Kultura Powstanie wielkopolskie w Gnieźnie - wykład prof. Janusza Karwata
wtorek, 22 grudnia 2020 09:03

Powstanie wielkopolskie w Gnieźnie - wykład prof. Janusza Karwata

  mn
Powstanie wielkopolskie w Gnieźnie - wykład prof. Janusza Karwata zdjęcie nadesłane

Obecny rok MOK i Stary Ratusz zamyka jednym z ostatnich wydarzeń zaplanowanych w sieci. Tym razem będzie to spotkanie z historią i prof. Januszem Karwatem oraz wykład online "Powstanie wielkopolskie w Gnieźnie w 102.rocznicę".

27 grudnia, o g. 17.00 opublikowane zostanie nagranie wykładu, podczas którego historyk opowie o przebiegu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Gnieźnieńskiej, przytoczy najważniejsze postacie, wydarzenia, potyczki oraz opowie jakie nowe fakty i ustalenia pojawiły się od momentu zakończenia hucznych obchodów wybuchu powstania sprzed dwóch lat, od czasu których nie maleje zainteresowanie tym wydarzeniem. Pojawiło się wiele nowych publikacji, poszerzających naszą wiedzę, a dzięki wysiłkom regionalistów dynamicznie rozwija się biografistyka. Przybywa także pamiątek po uczestnikach/uczestniczkach powstania. Niektóre z nich – jak tylko zostaną zniesione obostrzenia związane z pandemią – będzie można zobaczyć na ekspozycji w Domu Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu.

Gnieźnianie, podobnie jak wszyscy Wielkopolanie kroczyli do niepodległości dwoma drogami: działań zbrojnych i prac organicznych. Impulsem do rozpoczęcia powstania w Gnieźnie były informacje przywiezione z Poznania już 27 grudnia, wieczorem, a detonatorem przyjazd emisariusza - sierżanta Piotra Walczaka - w dniu następnym. Głównym ośrodkiem dla obu powiatów było Gniezno. W kontakcie ze stolicą były ośrodki narodowowyzwoleńcze w Kłecku, Kiszkowie i Trzemesznie, Witkowie, Czerniejewie i Powidzu, gdzie ruch wyzwoleńczy rozwijał się samoczynnie, ale w ścisłym związku politycznym i militarnym z Gnieznem. Zdobycze terytorialne, działania taktyczne, a nawet operacyjne na Froncie Północnym były możliwe dzięki ogromnemu poświeceniu i zapałowi powstańców gnieźnieńskich. Dzięki dowódcom, najczęściej podoficerom, a nawet szeregowcom, osiągnięto cel podstawowy powstania: wyzwolenie i utrzymanie większości obszaru Poznańskiego. Ogromnie ważna była pomoc mieszkańców, ściślej cywilów z Ziemi Gnieźnieńskiej, którzy wspierali powstanie materialnie. Niedocenioną jest także rola kobiet, które w tym czasie organizowały opiekę, wyżywienie, prowadziły punkty sanitarne, a przede wszystkim przejęły obowiązki mężczyzn przebywających na froncie.

Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na fb: https://www.facebook.com/events/427477391592100

27 grudnia wykład zostanie udostępniony na fb Domu Powstańca Wielkopolskiego oraz na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane