Jesteś tutaj:Kultura Tablica w Jankowie Dolnym przypomina o katastrofie i morderstwie
piątek, 05 lutego 2021 14:09

Tablica w Jankowie Dolnym przypomina o katastrofie i morderstwie

 

W ramach realizowanej ścieżki historycznej, oplatającej sołectwo Jankowo Dolne, powstała nowa tablica upamiętniająca wydarzenia mające miejsce na przystanku kolejowym położonym niedaleko tej wsi.

Do tej pory na terenie Jankowa Dolnego umiejscowione było kilka tablic, które od jesieni 2019 roku opowiadają o różnych ciekawostkach związanych z historią tej wsi. Niedawno do trasy tej ścieżki historycznej dołączyło nowe miejsce, położone nieco na uboczu, ale wciąż w rejonie sołectwa - przy przystanku kolejowym Jankowo Dolne.

Nowa tablica, powstała z inicjatywy Sołectwa Jankowo Dolne i przy wsparciu Gminy Gniezno, została ulokowana przy drodze prowadzącej w kierunku wsi, niedaleko ośrodka wypoczynkowego. Tym razem jej tematyka dotyczy kolejnictwa i tego co związane z historią tej dziedziny w kontekście właśnie Jankowa Dolnego. Jest więc informacja o budowie linii z Poznania przez Gniezno do Inowrocławia na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku, ale także opisane zostały dwa wydarzenia, które miały miejsce w jej rejonie. 

Pierwsza z historii opowiada o katastrofie kolejowej, która miała miejsce w sierpniu 1907 roku zaledwie kilkaset metrów od przystanku w stronę Trzemeszna. Druga wspomina o napadzie rabunkowym w kwietniu 1930 roku, w wyniku którego zabity został naczelnik stacji. Obie historie opisane zostały na tablicy na podstawie artykułów, które swojego czasu pojawiły się na portalu Gniezno24.com, do których przeczytania także i dzisiaj zachęcamy:

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane