Jesteś tutaj:Kultura Przystanek: Targowisko - wystawa już od soboty
czwartek, 13 maja 2021 16:03

Przystanek: Targowisko - wystawa już od soboty

  mn
Przystanek: Targowisko - wystawa już od soboty źródło: MPPP

Ludzie, folklor, historia, współczesność, nawiązania literackie – te motywy znajdziemy na wystawie plenerowej „Przystanek: Targowisko” już od 15 maja br. na Targowisku przy ul. Warszawskiej w Gnieźnie. Wystawa przygotowana została przez pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego we współpracy z członkami grupy społecznościowej Interaktywne Muzeum Gniezna. Współorganizatorem wystawy jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

To już kolejna, po ubiegłorocznej „Historii Kareii”, plenerowa wystawa prezentująca historię gnieźnieńskich fyrtli. Tym razem, twórcy nie ograniczyli się tylko do lokalizacji: „Przystanek: Targowisko” opowiada także o historii handlu, jarmarkach i innych miejscach targowych w mieście.

Na ekspozycji znajdziemy  między innymi fotografie z XIX i XX wieku pokazujące dni targowe na Rynku, plany miasta z zasobów Muzeum oraz Archiwum Państwowego  czy opowieści o targowaniu w Gnieźnie na przełomie XIX i XX wieku zaczerpnięte z literatury pięknej wydanej w Polsce, USA i Francji. Sporo miejsca poświęcono też targowej obyczajowości i związanemu z nią folklorowi miejsca: słownictwo i jednostki miar dominujące jeszcze niedawno na targowisku zakorzenione są w gwarze poznańskiej.  Wystawa mówi także o gnieźnieńskiej codzienności, przypomina czym jeszcze 30 lat temu był „dzień dyszla” i że porzeczki to świętojanki po naszemu. Są także zdjęcia obrazujące targowanie podczas obostrzeń covidowych w 2020 roku czy rysunki, przygotowane specjalnie na wystawę przez Przemka Jaroszego, nawiązujące m.in do legendarnego Kaszalota, którego w latach 60. XX wieku prezentowano na Targowisku obok Beczki Śmierci. Na wystawie zobaczyć można także zdjęcia z prywatnych zbiorów pokazujące budy na Wosia i karuzele, poznać historie ludzi związanych z tym fyrtlem.

Wystawa trwa do 30 lipca 2021 roku przed Targowiskiem (Placem Piłsudskiego) od strony ulicy Warszawskiej.

Wystawa „Przystanek: Targowisko” jest wydarzeniem projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2021”, którego realizacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.  

1 komentarz

  • Link do komentarza Bożena czwartek, 13 maja 2021 20:57 napisane przez Bożena

    Miejsce jak każde inne. Proszę tylko o dostarczenie do pobliskich toalet więcej środków dezynfekująco - zapachowych. Takie zapobieganie nieprzyjemnym zapachom w tym miejscu nigdy nie zaszkodzi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane