Jesteś tutaj:Kultura „Przedstawiamy Stefana Kniata” - wystawa
piątek, 28 maja 2021 12:00

„Przedstawiamy Stefana Kniata” - wystawa

 

Zapraszamy na wystawę, która pojawiła się na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego i związana jest z ceramiką oraz metaloplastyką.

Ekspozycja otwarta została w XVIII-wiecznym drewnianym lamusie z Mikołajewic na terenie zespołu dworsko-folwarcznego w Wielkopolskim Parku Etnograficznym. Czynna jest od 27 maja br. 

Na wystawie prezentowana jest twórczość artysty plastyka Stefana Kniata (1914 – 1990), pochodzącego z Obornik Wlkp. ceramika i metaloplastyka, który w 1935 roku ukończył Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Ceramiki pod kierunkiem Rudolfa Krzywca. Po ukończeniu nauki założył w Obornikach pracownię, w której tworzył przedmioty artystyczne używane do wystroju polskich placówek zagranicznych i okrętów morskich.

Po II wojnie nawiązał współpracę z Centralą Przemysłu Ludowego i Artystycznego („Cepelią”) i z przedsiębiorstwem eksportowym „Pantex”. Dla tych instytucji wykonywał ceramiczne figurki i wazoniki, oraz patynowane metalowe broszki tworzone własną metodą galwanoplastyki.

Od końca lat 50. XX w. zajmował się głównie tworzeniem ceramiki. Na początku lat 60. nawiązał wieloletnią współpracę z warszawską „Desą”.

Kniat stosował indywidualne techniki zdobień ceramiki. Najbardziej rozpoznawalnymi pracami są jego grafitowane dekoracyjne talerze o motywach roślinnych i zwierzęcych.

Na wystawie oprócz gotowych prac przedstawione zostały zachowane elementy warsztatu: formy gipsowe, toczek z nakładką, moździerze, drewniane stojaki, farby i sypki grafit.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane