Jesteś tutaj:Kultura Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego dla Przemysława Urbańczyka
piątek, 11 czerwca 2021 08:05

Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego dla Przemysława Urbańczyka

  mn
Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego dla Przemysława Urbańczyka zdjęcie nadesłane

Profesor Przemysław Urbańczyk został trzynastym Laureatem Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego, przyznawanego przez kapitułę.

Z inicjatywy Dyrektora MPP na Lednicy Zarząd Województwa Wielkopolskiego w dniu 12 czerwca 2009 roku podjął Uchwałę o ustanowieniu „Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego”. Nagroda jest honorowa, przyznawana raz w roku przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego. Laureata wyłania, spośród zgłoszonych kandydatów, ośmioosobowa Kapituła Nagrody.

Profesor Przemysław Urbańczyk jest archeologiem, profesorem zwyczajnym w Instytucie Archeologii UKSW oraz w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. Jest także inicjatorem i obecnie Dyrektorem, działającego od 2017 roku, Polskiego Instytutu Studiów Zaawansowanych (PIAST).

W 1993 roku uzyskuje habilitację (na podstawie pracy Medieval Arctic Norway), a w roku  2000 tytuł profesora zwyczajnego. Zainteresowania badawcze Profesora koncentrują się na zagadnieniach związanych z wczesnym średniowieczem, ale szereg prac poświęconych było teorii badań archeologicznych, historii archeologii oraz metodyce prac wykopaliskowych. Wśród Jego publikacji szczególne miejsce zajmują te związane z początkami państw, chrystianizacją, architekturą mieszkalną i sakralną, ale także poświęcone tematyce funeralnej. W swych badaniach i publikacjach łączy archeologię i historię. Od 1992 roku jest także czynnym wykładowcą akademickim. Prowadził badania wykopaliskowe w Polsce, oraz w Anglii, Norwegii, Kuwejcie, Peru i na Islandii. Jest kierownikiem wielu grantów, autorem ponad 400 publikacji, a także redaktorem monumentalnej kilkunastotomowej serii „Origines Polonorum” oraz 5-tomej serii „The Past Societies. Polish Lands from the First Evidence of Human Presence to the Early Middle Ages”.

Spośród wielu publikacji warto wymienić: „Władza i polityka we wczesnym średniowieczu”, Wrocław 2000; „Rok 1000. Milenijna podróż transkontynentalna”, Warszawa 2000; „Zdobywcy północnego Atlantyku”, Wrocław 2004; „Trudne początki Polski”, Wrocław 2008; “Mieszko Pierwszy tajemniczy”, Toruń 2012; „Myśli o średniowieczu”, Wodzisław Śląski: Templum, 2013; „Bliskie spotkania wikingów”, Wodzisław Śląski: Templum 2014; „Zanim Polska została Polską”, Toruń 2015; „Co się stało w 966 roku?”, Poznań 2016; „Trudna historia zwłok. T. 1. Wrócisz do ziemi” Toruń 2020.

Członek komitetów redakcyjnych: “Archaeologia Islandica”, “Journal of the North Atlantic”, „Medieval Worlds”, “Sprawozdania Archeologiczne”.

Wygłaszał gościnne wykłady w uniwersytetach europejskich (Anglia, Czechy, Francja, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szkocja i Szwecja) i amerykańskich. Uroczystość wręczenia Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego odbędzie się 30 czerwca br.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane