Jesteś tutaj:Kultura Odtworzono przepis z XVII wieku na... musztardę
czwartek, 17 czerwca 2021 13:07

Odtworzono przepis z XVII wieku na... musztardę

 
Odtworzono przepis z XVII wieku na... musztardę zdjęcie: wydarzenie na Facebooku

Kłecko będzie mogło poszczycić się nietypowym produktem lokalnym, kojarzonym z tą miejscowością. Na bazie receptury sprzed wieków odtworzono bowiem musztardę.

Już w tę sobotę 19 czerwca zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie związane z XVI i XVII-wieczną historią Kłecka. 

Ksiądz Marcin z Kłecka, proboszcz parafii miejskiej w Kłecku, żyjący na przełomie XVI i XVII wieku, był autorem szeregu publikacji – w tym poradnika zdrowotnego na czas zarazy. Należy do zasłużonych mieszkańców tego niewielkiego miasta o bogatej historii.

Podjęte w ostatnim czasie działania zmierzające do popularyzacji postaci staropolskiego księdza-lekarza oraz budowy historycznej marki gminy Kłecko obejmują projekt odtworzenia leczniczej musztardy, którą ks. Marcin zalecał w jednym ze swoich dzieł na czas epidemii tzw. morowego powietrza.

Działanie to jest realizowane przez Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej w ramach zadań publicznych w sferze  kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego przy wsparciu finansowym Gminy Kłecko.

W sobotę 19 czerwca będzie okazja przenieść się w czasie, aby poznać postać ks. dra Marcina oraz by spróbować jego medykamentów. O godzinie 15 nastąpi odsłonięcie muralu z wizerunkiem ks. dra Marcina z Kłecka przy ul. Domańskiego. Następnie o 15.30, 16.15 i 17.00 odbędzie się spotkanie z Michałem Szymańskim z Pracowni Alchemika, połączone z pokazem i degustacją musztardy według wskazań ks. dra Marcina z Kłecka - w ogrodzie parafialnym. Dla każdego uczestnika będzie upominek.

W związku z panującymi obostrzeniami ilość osób mogących wziąć udział w wydarzeniu jest ograniczona do 50 osób na każde spotkanie. Dla osób, które nie będą mogły wziąć udziału w wydarzeniu, zostanie poprowadzona transmisja na gminnym fanpage. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane