Jesteś tutaj:Kultura Poznawali historie z ul. Farnej
czwartek, 17 czerwca 2021 19:10

Poznawali historie z ul. Farnej

 

Po raz kolejny, po długiej przerwie, zainteresowani mieli okazję poznać historię "100 metrów" ulicy w centrum miasta. Tym razem była to ul. Farna.

Ul. Franciszkańska, Tumska, Chrobrego czy Rzeźnicka - te odcinki ulic, niekiedy mniej lub więcej niż stumetrowe w swoich opowieściach, była okazja poznać przy poprzednich edycjach wydarzenia, organizowanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

W czwartkowy wieczór 17 czerwca gnieźnianie zostali zaproszeni na kolejny odcinek drogi - tym razem ul. Farnej. Choć jest ona mniej więcej o połowę krótsza od wspomnianych 100 metrów, to jednak nawet na takim fragmencie są historie, które warto odkryć przed mieszkańcami miasta - opowiedziane przez Jarosława Mikołajczyka, na co dzień pracownika Muzeum (bardziej jako Muzealny Detektyw), wielu znanym bardziej jako Szczun z Karei. Właśnie w obu rolach naprzemiennie opowiadał o całym odcinku ulicy.

Spacer był okazją do posłuchania opowieści o związkach Gniezna z morzem, rodzinie Karpińskich, która mieszkała przy Farnej, ale także o Leonie Galińskim, gnieźnieńskim dudziarzu (tu muzyką urozmaicił Mikołaj Woźniak), który grywał na winku przy Rynku, tuż obok zejścia do sklepu plastycznego Krystyny Jóźwiak. Nie zabrakło także historii gnieźnieńskiego kata, który pojawił się na ul. Stromej, a także odwiedzin na podwórku w kamienicy Karpińskich oraz wielu innych wątków pobocznych, które w ramach dygresji wprowadzał Szczun.

 

 

 

 

 

 

1 komentarz

  • Link do komentarza M.Z. piątek, 18 czerwca 2021 07:29 napisane przez M.Z.

    Cenne spotkanie. Proszę jeszcze w tym roku powtórzyć. Bo jak widać na zdjęciach nie wszyscy Gnieźnianie w tym spacerze uczestniczyli . Jeszcze raz Brawo dla organizatorów tego przedsięwzięcia za to , że im się chciało . !!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane