Jesteś tutaj:Kultura Trzeci Piknik Czytelniczy przeszedł do historii
poniedziałek, 28 czerwca 2021 16:00

Trzeci Piknik Czytelniczy przeszedł do historii

  mnopr
Trzeci Piknik Czytelniczy przeszedł do historii fot. Dorian Kaczmarek / Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Za nami kolejna edycja wyjątkowego wydarzenia z książką w tle, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. 

Po raz trzeci w Dolinie Pojednania odbył się Piknik Czytelniczy. Jego rodzinny charakter podkreślały liczne dzieci, które wraz z dorosłymi pojawiły się tego dnia, by wziąć udział w konkursach, grach, zabawach i wspólnym czytaniu książek. 

Podobnie jak w ubiegłym roku, bibliotekarze postanowili uhonorować te rodziny, które czytają na potęgę i które w placówkach czują się jak u siebie, bo tak często odwiedzają bibliotekę. Tytułem Czytających Rodzin obdarowano dwadzieścia z nich, które otrzymały pamiątkowe dyplomy akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

Tego też dnia dokonano wręczenia statuetki „Myszki Marcysi” dla „Przyjaciela Biblioteki”. W ubiegłym roku otrzymała ją pisarka Agnieszka Gadzińska, a w tym - Agnieszka Gadzińska wręczyła statuetkę Zosi Wróblewskiej - młodej czytelniczce książnicy.

Najważniejszą gwiazdą tegorocznego Pikniku Czytelniczego była jednak... Basia Pasiasta. A dokładnie "basiowy duet", składający się z pisarki Zofii Stanecka i ilustratorki Marianna Oklejak. To właśnie ten twórczy tandem stoi za tą najpopularniejszą serią książek dla młodszych dzieci. I dzieci - rzeczywiście - były podczas spotkania z autorkami oczarowane! Zwłaszcza, że wraz z Basią pojawił się Misiek Zdzisiek! 

Na Pikniku rozdano też nagrody w konkursie Moja Okładka – były to oczywiście nagrody w okładkach, czyli książki. Konkurs, w którym brały udział dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli oraz klas 1-3 z gnieźnieńskich szkół podstawowych, polegał na zaprojektowaniu własnej wersji okładki ulubionej książki. I pokazał, że w pierwszej stolicy rośnie nowe pokolenie ilustratorów. 

Samo wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę wakacji i taki też był nastrój – wakacyjno-piknikowy, czyli zupełnie beztroski. Jedyny szkolny akcent to obecność... przedstawiciela pewnej akademii - Pana Kleksa. Poza tym nie brakowało różnych zabaw przygotowanych przez harcerzy oraz pracowników biblioteki, a także książkobudki, teatrzyków, spektakli i magika-iluzjonisty.

III Piknik Czytelniczy zrealizowano w ramach projektu "Królewskie Gniezno Czyta 2021" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.

fot. Dorian Kaczmarek / Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane