Jesteś tutaj:Kultura Historia znów trafia na sklepowe witryny
niedziela, 04 lipca 2021 12:47

Historia znów trafia na sklepowe witryny

  mn
Historia znów trafia na sklepowe witryny zdjęcie nadesłane

Wakacje to dobry czas na poznawanie ciekawych historii, na przykład o początkach Polski. Można to robić na wiele sposobów. Muzeum proponuje wystawę na witrynach sklepowych w różnych lokalizacjach w centrum Gniezna.

Wystawę tworzą rysunki Tomasza Pląskowskiego, które w dowcipny sposób ilustrują mniej znane wątki z historii wczesnego średniowiecza. Pochodzą one z cyklu „Czy wiesz, że…” udostępnianym na naszym profilu Facebook. Autorem koncepcji cyklu i tekstów jest dr Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Już wielokrotnie Muzeum udowodniło, że lubi sięgać po niestandardowe sposoby opowiadania o historii i kulturze wczesnego średniowiecza. Ta wystawa to jeden z nich i warto dodać, że to już jej 5 edycja. Prosto z ulicy spoglądają na przechodniów bohaterowie naszych rysunków, którzy wplątani w różne sytuacje, nawiązują do intrygujących i mało znanych historii z czasów naszych pierwszych władców.

O czym tym razem opowiada wystawa? O tym, co ma wspólnego nasięźrzał z Nocą Kupały. Kim był i czy w ogóle istniał Bolesław Zapomniany. Ile dzieci mieli pierwsi królowie i który miał ich najwięcej? Jak dużo z dokumentów z czasów Karola Wielkiego to falsyfikaty? Jakie obawy pojawiły się wśród Europejczyków w związku z sylwestrem przypadającym na przełom 999 i 1000?

Wystawa będzie czynna od 5 lipca do 31 sierpnia 2021 roku. Autor cyklu „Czy wiesz, że…”: dr Michał Bogacki. Autor rysunków: Tomasz Pląskowski

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane