Jesteś tutaj:Kultura Historia Targowiska życiem opowiedziana
piątek, 16 lipca 2021 07:41

Historia Targowiska życiem opowiedziana

 

Bez zagłębiania się w szczegóły dziejów, ale bardziej społecznie, pamięciowo - tak, jak wyglądała codzienność tego miejsca. W miniony czwartek odbyło się oprowadzanie po popularnym Targowisku.

To miejsce istnieje mniej więcej tak samo długo, jak pierwotne miasto z Rynkiem, lokowane na Wzgórzu Panieńskim. Targowisko, choć jego nazwy i funkcje na przestrzeni wieków zmieniały się, do dziś stanowi punkt handlowy na mapie Gniezna ze sprzedażą "od ręki" u samego sprzedawcy. 

W czwartkowy wieczór grupa gnieźnian miała okazję przypomnieć sobie nie tak dawne dzieje tego miejsca. Wspólnie z Muzealnym Detektywem z Muzeum Początków Państwa Polskiego, była okazja cofnąć się co najmniej do czasów swojej młodości, by posłuchać o tym, jakie zasady obowiązywały w tym miejscu, co można było kupić i u kogo, a także kto w kamienicach wokół placu miał swoją firmę. 

W trakcie tego swojego rodzaju "oprowadzania" nie zabrakło historii handlu, wspomnienia jarmarków oraz innych wydarzeniach, które miały miejsce na tym jednym z największych placów miasta.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane