Jesteś tutaj:Kultura Tożsamość fyrtli: Bolesław Kasprowicz i Zygmunt Karpiński
piątek, 23 lipca 2021 09:00

Tożsamość fyrtli: Bolesław Kasprowicz i Zygmunt Karpiński

 
Tożsamość fyrtli: Bolesław Kasprowicz i Zygmunt Karpiński zdjęcie nadesłane

Zapraszamy już w najbliższy wtorek 27 lipca o godzinie 18 na podwórko kamienicy przy ul. Farnej 1, gdzie odbędzie się spotkanie w ramach cyklu "Tożsamość fyrtli".

Pierwsze spotkanie z cyklu „Tożsamość Fyrtli” dedykowane jest dwóm gnieźnianom, którzy po abdykacji cesarza Wilhelma 10 listopada 1918 roku przyozdobili czerwonymi flagami Rady Robotniczej gnieźnieński Ratusz. Bolesław Kasprowicz gnieźnieński fabrykant i filantrop to człowiek, któremu miasto zawdzięcza wiele. Drugi bohater to Zygmunt Karpiński, który między innymi w czasach II wojny światowej z narażeniem życia ratował polski depozyt bankowy.

Spotkanie odbędzie się na podwórku Farna 1, gdzie dorastał Karpiński. Kasprowicz bywał w domu sędziego Antoniego Karpińskiego – ojca Zygmunta, zatem miejsce ma wymiar historyczny.

O Bolesławie Kasprowiczu mówił będzie profesor Klaudiusz Święcicki – kulturoznawca, wykładowca UAM w Poznaniu, znawca życiorysu gnieźnieńskiego fabrykanta. Natomiast postać Zygmunta Karpińskiego przybliży edukator Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie Jarosław Mikołajczyk.

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy o zapomnianych gnieźnianach z elementami prezentacji. Zapewne prowadzący przedstawią kilka mało znanych historii z życia B. Kasprowicza i Z. Karpińskiego.

Podwórko przy Farnej 1 zamieni się audytorium z krzesłami dla uczestników. Wstęp wolny!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane