Jesteś tutaj:Kultura „Tożsamość fyrtli” i złoto Aborygenów - spotkanie w Trzemesznie
środa, 18 sierpnia 2021 07:51

„Tożsamość fyrtli” i złoto Aborygenów - spotkanie w Trzemesznie

  mn
„Tożsamość fyrtli” i złoto Aborygenów - spotkanie w Trzemesznie zdjęcie nadesłane

Jeszcze dziś, w ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Tożsamość Fyrtli”. Tym razem projekt „Interaktywne Muzeum Gniezna 2021” zawita do Trzemeszna.

Odbędzie się tam spotkanie pt. ”Złoto Aborygenów – Paweł Strzelecki i Modest Maryański.” Bohaterowie spotkania związani byli zarówno z Trzemesznem, Gnieznem jak i Australią. Jeden z nich wytyczał geografię kontynentu, drugi był właścicielem kopalni złota.

Modest Maryański urodzony w Trzemesznie, umarł w depresji przy Tumskiej 5 w Gnieźnie, wcześniej zakładając kopalnie złota w USA i Australii. Maryański był wybitnym podróżnikiem, dziennikarzem i inżynierem górnictwa. Paweł Edmund Strzelecki bywalec Gniezna objeżdżając świat sławił Polskę, można powiedzieć, że był pionierem polskiej geografii. Niezwykłe przygody obu wychowanych w Trzemesznie obieżyświatów będą przyczynkiem do rozmowy o Trzemesznie, Gnieźnie, Wielkopolsce i życiu wspaniałych i barwnych ludzi z naszego regionu. Rozmawiać będą Muzealny Detektyw – Jarosław Mikołajczyk – regionalista i edukator MPPP oraz Dawid Jung, dziennikarz, Społeczny Opiekun Zabytków.

Zapraszamy w środę 18 sierpnia, o godzinie 18.00. przed Dom Kultury w Trzemesznie, ul. Św. Jana 11. Wstęp Wolny!
 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane