Jesteś tutaj:Kultura W ten weekend „Szef kuchni poleca gwarę!”
sobota, 11 września 2021 11:52

W ten weekend „Szef kuchni poleca gwarę!”

  mn

Co to jest ajntopf, kamsztyk i świętojanki? Jak wyrychtować ślepe ryby z myrdyrdą? W ten weekend „Szef kuchni poleca gwarę”! Gwarowe "menu" – w formie ulotki – znajdziecie w gnieźnieńskich restauracjach, kawiarniach, pizzeriach, a także Informacji Turystycznej „Szlak Piastowski” przy ul. Chrobrego 40/41. Gwarową wkładkę do menu opracował znawca gnieźnieńskiej gwary Andrzej Malicki.

Gwarowa ulotka turystyczna to część bibliotecznego projektu „Gwarze mówimy TAK!”. Od kilku lat Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna realizuje projekty promujące tzw. „blubranie”, czyli gnieźnieńską odmianę dialektu wielkopolskiego. W tegorocznej edycji projektu w lipcu odbyły się spotkania z Juliuszem Kublem i Panem Walizką na fyrtlu oraz spacer miejski „Fyrtel od kuchni”.

Gwara to nasza mowa codzienna – słychać ją w naszych domach, na fyrtlu, w podwórkach i …w kuchni! Wiele gwarowych określeń to właśnie nazwy kulinarno-spożywcze: określenia produktów spożywczych, kuchennych utensyliów i miejscowych specjałów. W Gnieźnie cenimy sobie naszą lokalną kuchnię – pyry z gzikiem, ślepe ryby czy sznekę z glancem. Jest prosta, smaczna i ...wielokulturowa – wyczujecie w niej wpływy polskie, niemieckie i żydowskie. Podobnie wielokulturowa jest nasza lokalna mowa. 

Akcja "Szef kuchni poleca gwarę" realizowana jest w ramach projektu "Gwarze mówimy TAK!"" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.
 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane