Jesteś tutaj:Kultura Co czytali wielkopolscy żołnierze?
wtorek, 23 listopada 2021 14:04

Co czytali wielkopolscy żołnierze?

  mn

Zapraszamy na spotkanie, które będzie poświęcone gazetom z okresu Powstania Wielkopolskiego i następujących po nim miesięcy dalszych walk.

Czasopisma takie jak: „Kurjer Poznański”, „Druh: bezpłatne pismo dla żołnierzy Polaków”, „Polska flota napowietrzna” czy „Wiedza Techniczna: miesięcznik ilustrowany Wojsk Technicznych Wielkopolskich” to świetny materiał źródłowy, dostarczający bezpośrednich informacji o wydarzeniach, ale także pomagający poznać stan świadomości i atmosferę ówczesnej Wielkopolski.

Usłyszymy o prasie cywilnej codziennej i tygodniowej - co można było wówczas przeczytać, czego w niej nie drukowano, na co dzisiaj warto zwrócić uwagę.

Część wykładu zostanie poświęcona fenomenowi wielkopolskiej prasy wojskowej. Pierwsza tego typu gazeta wychodziła jeszcze przed wybuchem Powstania. Kolejne były dziełem zorganizowanych struktur wojskowych, a cechował je wysoki poziom merytoryczny i ciekawa szata graficzna.

Prelegent: Grzegorz Jazdon, który jest pracownikiem Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Grzegorz popularyzuje ww. tematykę min. na muzealnym fb w swoim cyklu „A w gazecie stoi napisane". Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy 25 listopada o godzinie 18 na wykład w trybie stacjonarnym do sali warsztatowej Domu Powstańca Wielkopolskiego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane