Jesteś tutaj:Kultura Klub Przyjaciół Muzeum zaprasza na spotkanie z prof. Arturem Różańskim
środa, 24 listopada 2021 08:00

Klub Przyjaciół Muzeum zaprasza na spotkanie z prof. Arturem Różańskim

  mn

W środę, 24 listopada w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się spotkanie Klubu Przyjaciół Muzeum. Do uczestnictwa w nim zapraszamy nie tylko naszych Klubowiczów, ale wszystkich naszych sympatyków oraz osoby zainteresowane historią. Start o godzinie 17.00.

Tym razem spotkamy się z prof. Arturem Różańskim, archeologiem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Łukaszem Kaczmarkiem z naszego Muzeum. Prof. Różański na zaproszenie Muzeum kieruje pracami zespołu historyków, archeologów i historyków sztuki z całego kraju, pracujących w ramach projektu badawczego „Wczesnośredniowieczne Gniezno”. Wśród osób zaangażowanych w projekt jest również dr Tomasz Janiak. Inicjatorem i liderem całego tego przedsięwzięcia naukowego jest oczywiście Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Wszystkich zainteresowanych tym jakie cele badawcze postawił sobie zespół „Wczesnośredniowiecznego Gniezna”, jakie dokładnie prace (nie tylko wykopaliskowe) będą realizowane, no i przede wszystkim kiedy możemy spodziewać się finału prac badawczych serdecznie zapraszamy. Profesor na pewno wspomni również o dotychczasowych wynikach badań zabytków archeologicznych odkrytych na Górze Lecha w latach 40. i 50. XX w. Wprawdzie większość z nich została opisana już dawno, jednak postęp nauki zachęcił nas do przyjrzenia się im na nowo. Już pierwsze wyniki badań pozwalają nam spojrzeć inaczej na początki naszego miasta.

„Wczesnośredniowieczne Gniezno” to wieloletni projekt badawczy realizowany przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Jego celem jest stworzenie wielotomowej monografii wczesnośredniowiecznego Gniezna – pierwszego w naszym kraju tak kompleksowego opracowania ukazującego dzieje istniejącego miasta w wybranym okresie z przeszłości. Prace badawcze obejmować będą zarówno ponowne opracowanie dostępnych źródeł archeologicznych, architektonicznych czy historycznych, ale również przeprowadzenie prac terenowych umożliwiających pozyskanie nowych informacji na temat najwcześniejszych dziejów miasta. W trakcie badań wykorzystywane będą najnowsze metody badawcze. W ramach prac planowane są badania georadarowe całej Góry Lecha. Pierwsze dwa tomy monografii ukażą się już w przyszłym roku.

Zapraszamy do MPPP w Gnieźnie, w środę 24 listopada o godz. 17.00. Wstęp wolny! 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane