Wydrukuj tę stronę
wtorek, 11 stycznia 2022 13:06

Z biblioteki korzysta więcej gnieźnianek niż gnieźnian

 

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna opublikowała statystyki za ubiegły rok, które dobrze pokazują poziom czytelnictwa na terenie Grodu Lecha.

Ubiegły rok, podobnie jak poprzedni, nie był łatwy dla gnieźnieńskiej książnicy, jednak otwarta działalność zrobiła swoje. Obecnie swoje konta w bibliotece posiada 10 464 czytelników. Co jednak ważne, 10 003 z nich odwiedziło jedną z filii BPMG w 2021 roku. Oznacza to iż niespełna co siódmy gnieźnianin w ubiegłym roku przynajmniej raz wypożyczył coś z zasobów w jednej z filii na terenie miasta. Wśród nich nie brakuje także podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, Zakładu Karnego w Gębarzewie oraz uczestników akcji "Książka na telefon". 

Jak wynika z zebranych statystyk, 68% stałych użytkowników Biblioteki to kobiety, podczas gdy mężczyźni stanowią jedynie 32%. - Przyglądając się strukturze wiekowej możemy wskazać dwie najliczniejsze grupy, to osoby w wieku 6-12 lat czyli uczniowie szkół podstawowych (22.3%) i użytkownicy w wieku od 25 do 44 lat (20.5%). Ta ostatnia grupa to zdecydowanie najmilsze zaskoczenie. Porównując jej liczbę z wynikami z wcześniejszych lat widać, że mamy tutaj tendencję wzrostową. Jeśli chodzi o młodzież, to niestety widać tendencję spadkową – młodzi ludzie w wieku 13-15 lat stanowią ok 10% czytelników, ci w wieku 20-25 już tylko 6,3% - informują pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Seniorzy w wieku powyżej 60 lat stanowią 14,6% użytkowników, co pokazuje iż czytelnictwo wcale nie jest zdominowane przez tę grupę. 

Biblioteka zaprezentowała też najbardziej poczytne w 2021 roku publikacje:

  1. Wojciech Chmielarz "Wyrwa"
  2. Katarzyna Michalak "Promyk słońca"
  3. Remigiusz Mróz "Nieodnaleziona"
  4. Dorota Gąsiorowska "Primabalerina"
  5. Camilla Läckberg "Złota klatka"
  6. Gabierla Gargaś "Zanim wstanie dla nas słońce"
  7. Katarzyna Puzyńska "Śreżoga"
  8. Camilla Läckberg "Srebrne skrzydła"
  9. Magdalena Witkiewicz Aleksander Rogoziński "Biuro M"
  10. Remigiusz Mróz "Hashtag"

Jak dodatkowo poinformowała biblioteka, co prawda już poza tym zestawieniem, na dwunastej pozycji, znalazła się lokalna publikacja Rafała Wichniewicza "Mroczne Gniezno".