Jesteś tutaj:Kultura Nowa wystawa czasowa w Muzeum Początków Państwa Polskiego
czwartek, 27 stycznia 2022 13:24

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Początków Państwa Polskiego

 

W placówce muzealnej przy ul. Kostrzewskiego otwarta została nowa wystawa, opowiadająca o jednym z najsłynniejszych ośrodków wczesnośredniowiecznej Europy i losach jego mieszkańców.

Dziś to niewielka miejscowość położona na wyspie o tej samej nazwie. O jego wielkości i znaczeniu świadczą nie tylko źródła archeologiczne czy pisane. Poświadczają je także legendy - skandynawska o potężnej twierdzy Jómsborg i mieszkających tam nieustraszonych jómswikingach oraz południowobałtycka - o zatopionym mieście Wineta.

Zgromadzone na wystawie „Wolin Słowian czy wikingów” zabytki opowiadają nie tyle o wczesnośredniowiecznym Wolinie, co o jego mieszkańcach. Byli nimi zarówno Słowianie, jak i obcy przybysze z różnych krajów. Wśród tych ostatnich szczególne znaczenie mieli Skandynawowie. Liczne ślady ich obecności spowodowały, że badacze do dziś dyskutują o rzeczywistej roli przybyszów z północy w tym nadbałtyckim mieście.

Ekspozycja oddaje, jak ów Wolin mógł wyglądać przed 1000 lat, jakie były jego losy oraz kim byli jego mieszkańcy, a także jak przez dziesięciolecia badacze różnych narodowości starali się to udowodnić. Oprócz zabytków archeologicznych pochodzących z badań w Wolinie, referowane są także legendy dotyczące tego miejsca. Wystawa skupia się jednak przede wszystkim na próbie rozwiania wątpliwości i odpowiedzenia na pytanie będące tytułem wystawy: czy Wolin był miastem słowiańskim, czy jednak skandynawskim?

Wystawa czynna jest do 27 lipca 2022 r. Muzeum zaprasza do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 17:00.

Organizatorzy wystawy: Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich IAE PAN w Szczecinie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie. 

Kuratorzy wystawy: dr Michał Bogacki (MPPP), dr Wojciech Filipowiak (Pracownia Archeologiczna przy OAŚKN w Wolinie), Łukasz Kaczmarek (MPPP), Karolina Kokora (MRW), Marta Siłakowska (MPPP).

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane