Jesteś tutaj:Kultura Nowa wystawa czasowa w Muzeum Początków Państwa Polskiego
czwartek, 27 stycznia 2022 13:24

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Początków Państwa Polskiego

 

W placówce muzealnej przy ul. Kostrzewskiego otwarta została nowa wystawa, opowiadająca o jednym z najsłynniejszych ośrodków wczesnośredniowiecznej Europy i losach jego mieszkańców.

Dziś to niewielka miejscowość położona na wyspie o tej samej nazwie. O jego wielkości i znaczeniu świadczą nie tylko źródła archeologiczne czy pisane. Poświadczają je także legendy - skandynawska o potężnej twierdzy Jómsborg i mieszkających tam nieustraszonych jómswikingach oraz południowobałtycka - o zatopionym mieście Wineta.

Zgromadzone na wystawie „Wolin Słowian czy wikingów” zabytki opowiadają nie tyle o wczesnośredniowiecznym Wolinie, co o jego mieszkańcach. Byli nimi zarówno Słowianie, jak i obcy przybysze z różnych krajów. Wśród tych ostatnich szczególne znaczenie mieli Skandynawowie. Liczne ślady ich obecności spowodowały, że badacze do dziś dyskutują o rzeczywistej roli przybyszów z północy w tym nadbałtyckim mieście.

Ekspozycja oddaje, jak ów Wolin mógł wyglądać przed 1000 lat, jakie były jego losy oraz kim byli jego mieszkańcy, a także jak przez dziesięciolecia badacze różnych narodowości starali się to udowodnić. Oprócz zabytków archeologicznych pochodzących z badań w Wolinie, referowane są także legendy dotyczące tego miejsca. Wystawa skupia się jednak przede wszystkim na próbie rozwiania wątpliwości i odpowiedzenia na pytanie będące tytułem wystawy: czy Wolin był miastem słowiańskim, czy jednak skandynawskim?

Wystawa czynna jest do 27 lipca 2022 r. Muzeum zaprasza do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 17:00.

Organizatorzy wystawy: Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich IAE PAN w Szczecinie, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie. 

Kuratorzy wystawy: dr Michał Bogacki (MPPP), dr Wojciech Filipowiak (Pracownia Archeologiczna przy OAŚKN w Wolinie), Łukasz Kaczmarek (MPPP), Karolina Kokora (MRW), Marta Siłakowska (MPPP).

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022