Jesteś tutaj:Kultura Przystanek: Tumska i spacer „100 metrów historii”
wtorek, 26 kwietnia 2022 18:26

Przystanek: Tumska i spacer „100 metrów historii”

 

Interaktywne Muzeum Gniezna, zainspirowane dziejami jednej z centralnych ulic miasta, po raz kolejny zorganizowało wystawę plenerową w przestrzeni miejskiej. Wystawę „Przystanek: Tumska” zobaczyć już można przy wejściu w ulicę Tumską od strony Rynku. Będzie tam stała 27 czerwca 2022 roku.

Jest to historia prezentowana w formie niezwykle wciągających opowieści, z których dowiemy się o wydarzeniach, tajemnicach i legendach ulicy Tumskiej, np. o wielkim pożarze, moście nad Strugą, wizycie prezydenta Ignacego Mościckiego, przebudowach, rzemiośle, czy handlu. Wszystkie ciekawostki opatrzone są unikatowymi zdjęciami pochodzącymi z archiwów prywatnych oraz zasobów Muzeum, pocztówkami sprzed lat, zabawnymi rysunkami i grafikami czasów współczesnych.

Zwiedzający, dzięki skanowaniu kodów QR, posłucha fascynującej legendy o burmistrzance Annie (opowiedzianej w gwarze) oraz historii Modesta Maryańskiego - podróżnika, poszukiwacza złota, milionera i bankruta, który ostatnie lata życia spędził w kamienicy przy Tumskiej 5.

Atrakcją bezpośrednio związaną z wystawą jest spacer „100 metrów historii”. To autorski projekt Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oparty na oprowadzaniu po krótkich uliczkach centrum. Podczas wędrówek opowiadane są historie i niezwykłe sekrety miasta. Dodatkowo, młodzież z III LO, ożywia ulicę scenkami w strojach z epoki. O bambrach gnieźnieńskich, dobrym rzemiośle i niemal szekspirowskich historiach miłosnych, dowiecie się już 28 kwietnia o godzinie 18.00 podczas spaceru. Zbiórka przed „sklepem jubilera” Rynek 9, przy wejściu od strony Tumskiej. Przewodnikiem będzie Jarosław Mikołajczyk.

Więcej o spacerze, Interaktywnym Muzeum Gniezna i wystawie „Przystanek: Tumska” na stronie internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane