Jesteś tutaj:Kultura Spektakl „Gaz!” w Teatrze
środa, 04 maja 2022 08:46

Spektakl „Gaz!” w Teatrze

  mn

„Tulipanowa gorączka”, „gorączka złota”, „czarne złoto”, „płynne złoto” i naftowy boom – ludziom od wieków towarzyszyło przekonanie, że gdzieś blisko nich, niemal na wyciągnięcie ręki jest skarb.

Wystarczy sięgnąć do wnętrza ziemi i wydobyć na powierzchnię to, co pomoże spełnić marzenia. Kilka lat temu kolejna taka wizja, po dziewiętnastowiecznym naftowym boomie na Podkarpaciu, zawładnęła masową wyobraźnią Polaków – niezależność energetyczną i bogactwo miał zapewnić gaz łupkowy.

W spektaklu „Gaz!” Marcin Wierzchowski pozwala sobie na puszczenie wodzy fantazji – co stałoby się z nami, gdyby udało się zrealizować plany wydobycia gazu łupkowego? Akcja dzieje się w małej społeczności pod Gnieznem. Przybywa do niej sprzedawczyni marzeń – jej zadaniem jest przekonanie mieszkańców do wydzierżawienia ziemi firmie wydobywającej kolejne „płynne złoto”. Stanie się to chwilą konfrontacji z pragnieniami, z tym, co jesteśmy w stanie poświęcić, żeby je zaspokoić. Czy ludzkość wyciągnęła wnioski z poprzednich „gorączek”, w których wydzierała ziemi jej skarby? Czy nadal pamięta, co jeszcze skrywa ziemia poza potencjalnymi skarbami i że świat podziemia to także ciemność, niebezpieczeństwo i zło? Zapraszamy na oniryczną opowieść o ludzkiej naturze połączoną ze śpiewnym ekologicznym namysłem.”

reżyseria
Marcin Wierzchowski

scenariusz
Justyna Bilik, Daniel Sołtysiński

teksty piosenek
Justyna Bilik

scenografia i kostiumy
Kasia Minkowska

asystent scenografa
Łukasz Mleczak

muzyka
Anna Stela, Kamil Tuszyński

choreografia
Jakub Lewandowski

reżyseria światła
Marek Kozakiewicz

inspicjent
Jolanta Skawina

transkrypcje improwizacji aktorskich
Kalina Jankowiak, Angelika Bosacka

obsada

Marcin Bartnikowski (gościnnie)
Marcin Bikowski (gościnnie)
Zuzanna Czerniejewska Stube
Paweł Dobek
Maciej Hązła
Wojciech Kalinowski
Michał Karczewski
Roland Nowak
Martyna Rozwadowska
Iwona Sapa
Anna Stela (gościnnie)
Joanna Żurawska

Spektakl odbędzie się w sobotę 7 maja w sobotę o godzinie 19 i 8 maja w niedzielę o godzinie 17.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane