Jesteś tutaj:Kultura Noc Muzeów już w najbliższą sobotę - program
piątek, 13 maja 2022 09:06

Noc Muzeów już w najbliższą sobotę - program

 
Noc Muzeów już w najbliższą sobotę - program archiwum redakcji

Przed nami pierwsza po dwuletniej przerwie Gnieźnieńska Noc Muzeów. Wyjątkowa, bo do jej organizacji przyłączyło się aż osiem instytucji, które zaproszą do nocnego zwiedzania i towarzyszących mu wielu atrakcji.

Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie w mieście pojawi się specjalna linia autobusowa, która ułatwi dotarcie do każdego punktu. W każdym z nich wolontariusze gnieźnieńskiego oddziału „Caritas” będą prowadzić zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy. Udział we wszystkich wydarzeniach nie wymaga wcześniejszej rezerwacji i nic nie kosztuje. Poznajcie gospodarzy i ich propozycje, a z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Program wydarzeń przewidzianych na sobotę 14 maja:

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, 15.00-23.00, ul. Kostrzewskiego 1
Muzeum zajmuje się popularyzacją historii i kultury wczesnego średniowiecza w Polsce, a przede wszystkim historii powstania naszego państwa. Podczas Nocy Muzeów zaplanowano zwiedzanie wystaw oraz sali edukacyjnej w towarzystwie przewodników. Będzie to też okazja sprawdzenia, co kryją muzealne magazyny, na czym polega opieka nad zabytkami i poznania szczegółów akcji „Nie kitraj zabytków!”.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, 15.00-23.00, ul. Kolegiaty 2
Na wystawach w tym Muzeum znajdują się najcenniejsze i unikatowe zabytki sakralnej sztuki, a wśród nich m.in. kielichy romańskie. Są również paramenty, rzeźby sakralne, portrety trumienne, numizmaty oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski. W trakcie nocnego zwiedzania muzealny przewodnik odkryje przed Państwem tajemnice skarbca i podziemi Katedry gnieźnieńskiej.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, 15.00-23.00, ul. Wrzesińska 49/b/4
Prezentowane w tym Muzeum eksponaty odnawiane są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywrócenie 100% sprawności. Jednym z największych unikatów jest grupa polskich motocykli „Sokół” z lat 30. XX w. W programie Nocy Muzeów zaplanowano: zwiedzanie z krzyżówką, konkurs fotograficzny, zdjęcia na motocyklu (18.00-19.00) i ognisko (20.30).

Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, 15.00-21.00, gościnnie: ul. Kolegiaty 2 (sala konferencyjna Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)
To nowe Muzeum dysponujące największym na świecie zbiorem organów elektronicznych polskiej produkcji nie ma jeszcze własnej siedziby. Zaprasza jednak na gościnny pokaz „Zapomniane dziedzictwo – polskie organy elektroniczne” połączony z oprowadzaniem. Podczas Nocy Muzeów zobaczymy jedynie fragment jego imponującej kolekcji, m.in. instrumenty dziecięce, młodzieżowe i estradowe.

Parowozownia Gniezno, 15.00-20.00, ul. Składowa 1
Zabytkowy kompleks Parowozowni to jeden z najważniejszych w Wielkopolsce zabytków kolejnictwa. Jego początki sięgają 1872 roku, kiedy wybudowano linię kolejową z Poznania przez Gniezno do Torunia i Bydgoszczy. Po 2012 roku wywieziono wszystkie parowozy i zaczęto obiekt okresowo udostępniać turystom. W Noc Muzeów przewodnicy oprowadzą po zakamarkach Parowozowni, m.in. po stałej wystawie.

Dom Powstańca Wielkopolskiego, 15.00-23.00, Stary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od dziedzińca)
Dom Powstańca Wielkopolskiego pielęgnuje historię i pamiątki związane z gnieźnieńskim wkładem w przebieg Powstania Wielkopolskiego. Specjalnie na Noc Muzeów na jego wystawie pojawią się pamiątki z dawnych gnieźnieńskich foto-atelier i nim będzie dedykowany warsztat fotograficzny (20.00-21.00). Na najmłodszych czekają różnorodne aktywności, a na nieco starszych planszówki z Fantasmagorią.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, 16.00-18.00, Galeria BPMG, ul. Staszica 12 a
Specjalnie na Noc Muzeów przygotowano wystawę „To miejsce, ten czas. Historia Gniezna na kartach przewodników i pocztówek", na której będzie można zobaczyć kolekcję przewodników i pocztówek opowiadających o historii Gniezna. Ekspozycję zbudowano w oparciu o zbiory własne biblioteki oraz zbiory Tadeusza Gajdy i Piotra Grześkowiaka, który wraz z kustoszami biblioteki po niej oprowadzi.

Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski, 16.00 i 18.00, ul. Tumska 2 (Muzeum Ziemniaka w Gnieźnie)
Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski zaprasza do nowej atrakcji turystycznej poświęconej wielkopolskiej „pyrze”. Będzie to okazja do poznania jej historii od czasów, kiedy dotarła na nasze ziemie. Nie zabraknie również opowieści o innych zastosowaniach tego warzywa. To co najbardziej wszystkich przyciąga to jednak warsztaty i podczas Nocy Muzeów je również zaplanowano.

Centrum Kultury "Scena to dziwna", ul. Roosevelta 42, 18.00 - 21.00
Specjalnie na okazję Nocy Muzeów przygotowano wystawę instrumentów muzycznych, wyprodukowanych w większości w połowie ubiegłego wieku. Część kolekcji pochodzi z prywatnych zbiorów pracowników. Wśród eksponatów znajduje się największy instrument z grupy strunowych, smyczkowych, czyli kontrabas, którego będzie można dotknąć i spróbować wydobyć z niego dźwięk. Oprócz wystawy, zorganizowany zostanie muzyczno-taneczny wieczór z folklorem, gdzie przewodnikami i instruktorami będą tancerze Zespół Tańca Ludowego "Gniezno".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane