Jesteś tutaj:Kultura Noc Muzeów już w najbliższą sobotę - program
piątek, 13 maja 2022 09:06

Noc Muzeów już w najbliższą sobotę - program

 
Noc Muzeów już w najbliższą sobotę - program archiwum redakcji

Przed nami pierwsza po dwuletniej przerwie Gnieźnieńska Noc Muzeów. Wyjątkowa, bo do jej organizacji przyłączyło się aż osiem instytucji, które zaproszą do nocnego zwiedzania i towarzyszących mu wielu atrakcji.

Dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie w mieście pojawi się specjalna linia autobusowa, która ułatwi dotarcie do każdego punktu. W każdym z nich wolontariusze gnieźnieńskiego oddziału „Caritas” będą prowadzić zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy. Udział we wszystkich wydarzeniach nie wymaga wcześniejszej rezerwacji i nic nie kosztuje. Poznajcie gospodarzy i ich propozycje, a z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Program wydarzeń przewidzianych na sobotę 14 maja:

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, 15.00-23.00, ul. Kostrzewskiego 1
Muzeum zajmuje się popularyzacją historii i kultury wczesnego średniowiecza w Polsce, a przede wszystkim historii powstania naszego państwa. Podczas Nocy Muzeów zaplanowano zwiedzanie wystaw oraz sali edukacyjnej w towarzystwie przewodników. Będzie to też okazja sprawdzenia, co kryją muzealne magazyny, na czym polega opieka nad zabytkami i poznania szczegółów akcji „Nie kitraj zabytków!”.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, 15.00-23.00, ul. Kolegiaty 2
Na wystawach w tym Muzeum znajdują się najcenniejsze i unikatowe zabytki sakralnej sztuki, a wśród nich m.in. kielichy romańskie. Są również paramenty, rzeźby sakralne, portrety trumienne, numizmaty oraz pamiątki po ostatnich prymasach Polski. W trakcie nocnego zwiedzania muzealny przewodnik odkryje przed Państwem tajemnice skarbca i podziemi Katedry gnieźnieńskiej.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, 15.00-23.00, ul. Wrzesińska 49/b/4
Prezentowane w tym Muzeum eksponaty odnawiane są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywrócenie 100% sprawności. Jednym z największych unikatów jest grupa polskich motocykli „Sokół” z lat 30. XX w. W programie Nocy Muzeów zaplanowano: zwiedzanie z krzyżówką, konkurs fotograficzny, zdjęcia na motocyklu (18.00-19.00) i ognisko (20.30).

Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, 15.00-21.00, gościnnie: ul. Kolegiaty 2 (sala konferencyjna Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)
To nowe Muzeum dysponujące największym na świecie zbiorem organów elektronicznych polskiej produkcji nie ma jeszcze własnej siedziby. Zaprasza jednak na gościnny pokaz „Zapomniane dziedzictwo – polskie organy elektroniczne” połączony z oprowadzaniem. Podczas Nocy Muzeów zobaczymy jedynie fragment jego imponującej kolekcji, m.in. instrumenty dziecięce, młodzieżowe i estradowe.

Parowozownia Gniezno, 15.00-20.00, ul. Składowa 1
Zabytkowy kompleks Parowozowni to jeden z najważniejszych w Wielkopolsce zabytków kolejnictwa. Jego początki sięgają 1872 roku, kiedy wybudowano linię kolejową z Poznania przez Gniezno do Torunia i Bydgoszczy. Po 2012 roku wywieziono wszystkie parowozy i zaczęto obiekt okresowo udostępniać turystom. W Noc Muzeów przewodnicy oprowadzą po zakamarkach Parowozowni, m.in. po stałej wystawie.

Dom Powstańca Wielkopolskiego, 15.00-23.00, Stary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od dziedzińca)
Dom Powstańca Wielkopolskiego pielęgnuje historię i pamiątki związane z gnieźnieńskim wkładem w przebieg Powstania Wielkopolskiego. Specjalnie na Noc Muzeów na jego wystawie pojawią się pamiątki z dawnych gnieźnieńskich foto-atelier i nim będzie dedykowany warsztat fotograficzny (20.00-21.00). Na najmłodszych czekają różnorodne aktywności, a na nieco starszych planszówki z Fantasmagorią.

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, 16.00-18.00, Galeria BPMG, ul. Staszica 12 a
Specjalnie na Noc Muzeów przygotowano wystawę „To miejsce, ten czas. Historia Gniezna na kartach przewodników i pocztówek", na której będzie można zobaczyć kolekcję przewodników i pocztówek opowiadających o historii Gniezna. Ekspozycję zbudowano w oparciu o zbiory własne biblioteki oraz zbiory Tadeusza Gajdy i Piotra Grześkowiaka, który wraz z kustoszami biblioteki po niej oprowadzi.

Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski, 16.00 i 18.00, ul. Tumska 2 (Muzeum Ziemniaka w Gnieźnie)
Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski zaprasza do nowej atrakcji turystycznej poświęconej wielkopolskiej „pyrze”. Będzie to okazja do poznania jej historii od czasów, kiedy dotarła na nasze ziemie. Nie zabraknie również opowieści o innych zastosowaniach tego warzywa. To co najbardziej wszystkich przyciąga to jednak warsztaty i podczas Nocy Muzeów je również zaplanowano.

Centrum Kultury "Scena to dziwna", ul. Roosevelta 42, 18.00 - 21.00
Specjalnie na okazję Nocy Muzeów przygotowano wystawę instrumentów muzycznych, wyprodukowanych w większości w połowie ubiegłego wieku. Część kolekcji pochodzi z prywatnych zbiorów pracowników. Wśród eksponatów znajduje się największy instrument z grupy strunowych, smyczkowych, czyli kontrabas, którego będzie można dotknąć i spróbować wydobyć z niego dźwięk. Oprócz wystawy, zorganizowany zostanie muzyczno-taneczny wieczór z folklorem, gdzie przewodnikami i instruktorami będą tancerze Zespół Tańca Ludowego "Gniezno".

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022