Jesteś tutaj:Kultura Młodzieżowe spojrzenie na twórczość Mickiewicza
wtorek, 21 czerwca 2022 10:00

Młodzieżowe spojrzenie na twórczość Mickiewicza

 

W tym roku mija dwieście lat od wydania zbioru „Ballad i romansów” w pierwszym tomie „Poezyj” Adama Mickiewicza. Gdyby nasz narodowy wieszcz zobaczył dzisiaj, jak nadal odbierane są jego dzieła, na pewno byłby zaskoczony. Pozytywnie.

W ramach projektu edukacyjnego, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Ballady i romanse 2022", gnieźnieńska młodzież wzięła na warsztat mickiewiczowską twórczość. Podejście do tej tematyki jest zróżnicowane wśród młodych osób, zwłaszcza jeśli mówi się o lekturach szkolnych, ale same w sobie dzieła prekursora polskiego romantyzmu są wyjątkowe. Tak bardzo, że zasługują ciągle na uwagę.

Zinterpretowaniem kilku z utworów zajęła sie gnieźnieńska młodzież w ramach projektu, który zakłada kilka działań. Uczniowie kilku szkół wzięli udział w warsztatach typowo skierowanych do ich pokolenia. To "(Nie)Tradycyjne przedstawianie treści i bohaterów ballad” – multimedialne zajęcia dla uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej. 

- Są to warsztaty z niestandardowym przedstawieniem bohaterów i treści "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Spotkaliśmy się tu po to, by w inny sposób niż dotychczas zinterpretować treść, wykorzystać kreatywność młodzieży do tego i nagrywać krótkie filmiki, które w jakiś sposób sobie zinterpretowali, wymyślili pokazując treść wybranego utworu - opowiada Katarzyna Wilczkowska z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej. Instytucja ta, wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury, wspólnie przeprowadziła spotkania.

Podczas warsztatów uczniowie, wykorzystując aplikację Tik Tok, nagrywali kilkuminutowy filmik, w którym przedstawiali swoją interpretację fragmentu wybranej ballady. Zajęcia te miały odbywać się w plenerze nad jeziorem, ale z uwagi na ulewne deszcze zorganizowano je we wnętrzach Publicznej Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Mieszka I.

Uczniowie na warsztat wzięli utwory: "Romantyczność", "Lilije", "Pani Twardowska" i "Świtezianka". - Mam nadzieję, że dzięki temu młodzież trochę bliżej zapozna się i zapamięta, że oprócz "Świtezianki", która była w 7 klasie, są też inne utwory, bardzo przyjemne w odbiorze - dodaje Katarzyna Wilczkowska. Uczniowie, angażując się w warsztaty, nie mieli oporów przed żadnymi rolami, starając się jak najlepiej zrealizować swoje zadanie, z uśmiechem oglądając później efekt finalny każdego etapu zajęć.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane