Jesteś tutaj:Kultura Samodzielne spojrzenie na twórczość Mickiewicza
piątek, 24 czerwca 2022 08:30

Samodzielne spojrzenie na twórczość Mickiewicza

 

Mickiewicz jako przykład twórczości, którą należy samemu odkrywać - to było właśnie tematem panelu dyskusyjnego, zorganizowanego z młodzieżą w Starym Ratuszu.

W ramach projektu "Ballady i romanse 2022", realizowanego przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną wespół z Miejskim Ośrodkiem Kultury, młodzież II LO spotkała się z prof. dr hab. Krzysztof Trybusiem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Okazja była ku temu ciekawa, bowiem z okazji przypadającej 200 rocznicy pierwszego wydania zbioru "Poezyj" polskiego wieszcza, odbylo się spotkanie „Szkiełko i oko” czy „czucie i wiara”. Ten edukacyjny projekt interdyscyplinarnyzostał dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Młodzi ludzie muszą spojrzeć na Mickiewicza samodzielnie. To jest chyba najważniejsze. Tak, jak Norwid mówił o czytaniu poezji, zwracając się do czytelnika - "Czy też świecę zapalałeś sam? Czy sługa ci zawsze niósł pokojowy". Chodzi o samodzielne odkrywanie poezji i to jest najlepsza droga do poznania Mickiewicza i nieznudzenia się Mickiewiczem. Jest to twórca wyjątkowy - przekazał prof. dr hab. Krzysztof Trybuś, historyk literatury i badacz polskiego romantyzmu.

Tematyka panelu dyskusyjnego dotyczyła dwóch kwestii: sporu klasyków z romantykami oraz romantycznego nowatorstwa „Ballad i romansów”. Wymiana poglądów została poprzedzona wykładem naukowca, a dopełnieniem panelu była wystawa różnych wydań „Ballad i romansów”. 

Czy da się młodych ludzi zainteresować Mickiewiczcem? - Myślę, że trzeba wybrać takie metody pracy, które ich zachęcą. Nie taką polonistyczną metodę pracy nad tekstem, ale by mogli uruchomić swoje umiejętności artystyczne, muzyczne i spróbować na nowo odczytać ten tekst, spojrzeć na niego inaczej z punktu widzenia reżysera filmiku, twórcy muzyki czy przekształcić go w obraz w formie komiksu. W ten sposób można zachęcić do sięgnięcia do twórczości Mickiewicza - mówiła Elżbieta Sobecka, koordynatorka projektu. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane