Jesteś tutaj:Kultura Wystawa #StolenMemory pojawi się w Gnieźnie
środa, 06 lipca 2022 14:10

Wystawa #StolenMemory pojawi się w Gnieźnie

  mnopr
Wystawa #StolenMemory pojawi się w Gnieźnie zdjęcie nadesłane

Od 13 lipca będzie można zobaczyć w Gnieźnie wystawę #StolenMemory, zrealizowaną przez Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich.

Ekspozycja prezentuje historie ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych i przedmioty zabrane im w chwili zatrzymania, a także zachęca do włączenia się w poszukiwania rodzin, którym dziś zwracane są te ostatnie pamiątki po bliskich.

Wśród zachowanych przedmiotów są obrączki ślubne, zegarki, długopisy czy portfele ze zdjęciami. #StolenMemory to kampania, której celem jest zwrot zachowanych z czasu II wojny światowej depozytów. Od czasu rozpoczęcia kampanii w 2016 r. odnaleziono już ponad 600 rodzin na całym świecie. Wystawa nie jest jednak opowieścią o samych przedmiotach, ale za ich pośrednictwem odtwarzane są historie ofiar niemieckich, nazistowskich prześladowań i przywracana jest pamięć o ich tragicznych losach.

Przedmioty prezentowane na wystawie zostały oznaczone kategoriami „poszukiwani” oraz ”odnalezieni”. W pierwszym przypadku chodzi o pamiątki, których jeszcze nie udało się zwrócić rodzinom. To jednocześnie apel o przyłączenie się do poszukiwań, ponieważ w Arolsen Archives wciąż znajduje się 2500 rzeczy czekających na zwrot. Druga kategoria odnosi się do przedmiotów osobistych, które już zostały przekazane. Dzięki niej poznajemy głębiej nie tylko historie osób prześladowanych, ale również to, w jaki sposób udało się po wielu latach od zakończenia II wojny światowej odnaleźć bliskich ofiar i zwrócić im zrabowane pamiątki.

- Wiele ofiar nazistów nie pozostawiło żadnych materialnych śladów swoim rodzinom. ponieważ naziści zabrali im wszystko - mówi Floriane Azoulay, dyrektor Arolsen Archives. Zwrot rzeczy jest więc często bardzo nieoczekiwany dla krewnych. - Niektórzy z nich nie wiedzą nic lub wiedzą bardzo niewiele o tej części historii życia swoich dziadków, rodziców, wujków i ciotek. Tym bardziej ważne jest, aby przedmioty te zostały zwrócone rodzinom - dodaje.

Wystawa pojawi się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy ul. Roosevelta 42 od 13 lipca do 1 sierpnia 2022 roku.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałki od 8.00 do 16.00
  • wtorki od 8.00 do 18.00
  • środy od 8.00 do 18.00
  • czwartki od 8.00 do 18.00
  • piątki od 8.00 do 16.00

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane