Jesteś tutaj:Kultura Muzyka żydowska w Latarni na Wenei
wtorek, 12 lipca 2022 10:07

Muzyka żydowska w Latarni na Wenei

  mn
Muzyka żydowska w Latarni na Wenei zdjęcie nadesłane

Plenerowy dom kultury przy jeziorze Jelonek – Latarnia na Wenei - zaprasza na koncert wyśmienitych multiinstrumentalistów, którzy zagrają 13 lipca o godz. 19.00.

Zespół SHOFAR tworzą Mikołaj Trzaska (saksofon, klarnet basowy), Macio Moretti (perkusja) oraz Raphael Rogiński (gitara). Dla wszystkich miłośników jazzu, mistycznej muzyki klezmerskiej i muzyki świata. WSTĘP WOLNY!

Od początku swojej działalności na program zespołu SHOFAR składają się utwory związane z mistyczną tradycją żydowską. Utwory, które wykonują pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej "niguny", czyli "magiczne pieśni religijne mające wprowadzać w trans i ekstazę".

Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy melodii, jest możliwe poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Cały ogrom tej tradycji przefiltrowany na końcu zostaje przez osobowości muzyków grających w zespole. W tym zespole muzyka ta jest muzyką teraźniejszości, a nie muzealnym okazem. Koncert odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji PZU.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane