Jesteś tutaj:Kultura Wyjątkowa wystawa stanęła przy CK eSTeDe
czwartek, 14 lipca 2022 07:49

Wyjątkowa wystawa stanęła przy CK eSTeDe

 

Poszukiwani są ich właściciele, powojenne losy, rodziny lub prawowici spadkobiercy. Mowa o przedmiotach, które mogą stanowić jedyną pamiątkę po ofiarach niemieckich zbrodni.

Od środy 13 lipca przy Centrum Kultury „Scena to dziwna” pojawił się wyjątkowy kontener. Po jego rozłożeniu w środku ukazała się wystawa, przygotowana przez Arolsen Archives – Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich. Na ekspozycji pojawiły się historie ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych oraz przedmioty, które zostały im zabrane i… nigdy nie wróciły do właścicieli. Dziś trwają starania, by to się zmieniło. Dlatego wystawa opowiada ich dzieje oraz poszukiwane są rodziny, które mogłyby odebrać pamiątki po bliskich.

Przedmioty prezentowane na wystawie zostały oznaczone kategoriami „poszukiwani” oraz ”odnalezieni”. W pierwszym przypadku chodzi o pamiątki, których jeszcze nie udało się zwrócić rodzinom. To jednocześnie apel o przyłączenie się do poszukiwań, ponieważ w Arolsen Archives wciąż znajduje się 2500 rzeczy czekających na zwrot.

Historia, która nie została opowiedziana na ekspozycji, miała miejsce także w Gnieźnie w ubiegłym roku. Trwały poszukiwania rodziny jednego z mieszkańców Grodu Lecha, który zginął podczas wojny. Udało się jednak ustalić, że z dużym prawdopodobieństwem do dziś nie ma już żadnych spadkobierców.

Migracje ludności sprawiły, że dzisiaj te poszukiwania odbywają się na skalę ogólnoświatową. Rodziny osób, których historie zostały opowiedziane na wystawie, mogą znajdować się wszędzie. Jest to jeden ze sposobów na ich odnalezienie, ale i danie lekcji historii. Tę można poznawać do 1 sierpnia 2022 roku przy CK eSTeDe.

Godziny otwarcia:

poniedziałki od 8.00 do 16.00
wtorki od 8.00 do 18.00
środy od 8.00 do 18.00
czwartki od 8.00 do 18.00
piątki od 8.00 do 16.00

Link do strony internetowej kampanii #StolenMemory:

https://stolenmemory.org/pl

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane