Jesteś tutaj:Kultura Ukraińska poezja – poruszające wydarzenie w Latarni
wtorek, 26 lipca 2022 07:40

Ukraińska poezja – poruszające wydarzenie w Latarni

  mn
Ukraińska poezja – poruszające wydarzenie w Latarni zdjęcie nadesłane

Latarnia na Wenei czyli plenerowy dom kultury przy jedziorze Jelonek zaprasza na Teatr Trzech Wyobraźni: słuchowisko poezji ukraińskiej, które odbędzie się 31 lipca o godz. 18.00. Słuchowisko przygotują: Taras Gembik (UA) oraz Marta Weronika Orlikowska (PL).

Taras Gembik urodził się w 1996 r. w Kamieniu Koszyrskim. Historia miasta splata losy co najmniej trzech narodów: ukraińskiego, żydowskiego i polskiego. 12-tysięczną miejscowość leżącą w północno-zachodniej Ukrainie otaczają pola i lasy. – Chłopak urodzony w zbożu Wołynia – tak artystę opisała jego przyjaciółka, ukraińska artystka Yulia Krivich. Rodzina Gembika związana jest z muzyką. Mama, najbardziej inspirująca postać w jego życiu, była skrzypaczką i pracowała w filharmonii w Łucku. Jej krewni grają w orkiestrze Opery Lwowskiej.

Różne formy poetyckie tworzą różne sposoby oddziaływania na wrażliwość odbiorców. Często służą one uwalnianiu zniewolonych umysłów za pomocą słowa. W tych drastycznych czasach – w czasach wojny – szukamy wsparcia z jego pomocą. Słowa, które od początku jego istnienia, służy nam jako narzędzie protestu, sprzeciwu wobec przemocy, czułości wobec ojczyzny.

W kryzysie wojny budzi się nieufność do słowa, a poeci stają wobec konieczności ponownego nazwania i opisania rzeczywistości prawdziwej, nie tej kreowanej przez media. Tego wieczoru przypomnimy sobie tę poezję, piękno języka ukraińskiego i jej spadkobierców. To moment na celebrację Ukrainy poprzez usłyszenie jej głosu.

W jaki sposób poezja walczy o swoją niezależność? Na ile słowo jest zdolne przeciwstawić się totalitaryzmowi? Posłuchajmy. Wydarzenie odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji PZU.

1 komentarz

  • Link do komentarza Obywatel RP wtorek, 26 lipca 2022 07:56 napisane przez Obywatel RP

    Przestańcie wywyższać Ukraińców, zacznijcie wspierać polakow

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane