Jesteś tutaj:Kultura Spotkanie autorskie z fotografem dokumentalnym
piątek, 12 sierpnia 2022 08:05

Spotkanie autorskie z fotografem dokumentalnym

  mn
Spotkanie autorskie z fotografem dokumentalnym zdjęcie nadesłane

Latarnia na Wenei zaprasza na spotkanie autorskie ze świetnym fotografem Karolem Grygorukiem, które połączone będzie z prezentacją jego zdjęć.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 14 sierpnia o godz. 19.00. Będzie to rozmowa o fotografii dokumentalnej, niezwykle ciekawych i poruszających projektach autora, który utrwala na zdjęciach m.in. historie osób w kryzysie bezdomności, uchodźców. Skupia się na tematyce społecznego wykluczenia i nie tylko. WSTĘP WOLNY!

Jednym z ostatnich projektów Karola Grygoruka była wystawa w warszawskim Staromiejskim Domu Kultury zatytułowana "Pogranicza". O tym projekcie na pewno będzie mowa na niedzielnym spotkaniu. Od 2018 roku Karol Grygoruk razem z dziennikarką i aktywistką Anną Alboth śledzą losy uchodźców i uchodźczyń, którzy starają przedostać się do Europy. Pracowali na wszystkich najważniejszych szlakach migracyjnych dokumentując rzeczywistość w formalnych i nieformalnych obozach dla uchodźców.

W swojej praktyce dokumentalnej, Grygoruk świadomie rezygnuje z klasycznej koncepcji decydującego momentu, konfrontując nas z codziennością wykluczenia i systemowej przemocy. Tworząc czarno-białe szerokie plany i statyczne portrety, celowo unika budowania niebezpiecznych newsowych narracji. Szuka nowych form reprezentacji, które przeciwstawiają się sensacyjności i “chwilowemu oburzeniu” (Judith Butler). Cykl jest próbą obiektywnej i ewidencyjnej dokumentacji, która jedynie pozornie stoi w sprzeczności z zaangażowaniem autora. Grygoruk neguje archaiczny rozdział między pracą fotografa i aktywisty.

Karol Grygoruk - Fotograf dokumentalny i aktywista. Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie. Współtwórca agencji RATS. W projektach dokumentalnych i pracy naukowej, skupia się na tematyce społecznego wykluczenia, fotografii zaangażowanej, etyce oraz wpływie nowych mediów na kulturę wizualną. Mieszka i pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem.

___

Wydarzenie odbywa się dzięki dofinansowaniu z Fundacji PZU

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane