Jesteś tutaj:Kultura Spotkanie czytelnicze ze Zbigniewem Rokitą
środa, 21 września 2022 08:19

Spotkanie czytelnicze ze Zbigniewem Rokitą

  mn
Spotkanie czytelnicze ze Zbigniewem Rokitą zdjęcie nadesłane

Ważne wydarzenie literackie w Gnieźnie – Zbigniew Rokita, nagrodzony w ubiegłym roku najważniejszą nagrodą literacką w Polsce – Nike 2021 – odwiedzi Gniezno.

W środę 28 września o godz. 18:00 w Restauracji Młyn spotka się z gnieźnieńskimi czytelnikami. Jego książkę „Kajś. Czyli opowieść o Górnym Śląsku” doceniło nie tylko jury konkursu, ale też  czytelnicy – Rokita otrzymał również Nagrodę Nike Czytelników. Tak o „Kajś” pisała królowa polskiego reportażu Małgorzata Szejnert: „Autor tej ważnej książki wyznaje, że długo przepraszał się ze swoją śląskością. Teraz pomaga nam zrozumieć dramat krainy leżącej na pograniczu kultur i historii – dlaczego Śląsk ciągle jest „kajś”, a nie w centrum polskiej świadomości”.

Z kolei sam Zbigniew Rokita pisze tak: „Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem. O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte”. 

Wstęp wolny - zapraszamy! Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Polszczyzna – zawsze na czasie!” dofinansowanego w ramach ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2022.
 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane