Jesteś tutaj:Kultura Lekarze - specjaliści dla Czadu
sobota, 06 lutego 2016 09:34

Lekarze - specjaliści dla Czadu

 

Pod takim hasłem przebiegała wystawa oraz spotkanie z absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego Katarzyną Gieryn.

Wystawa „Lekarze-specjaliści dla Czadu” jest podsumowaniem projektu chirurgicznego w prowincjonalnym szpitalu w Czadzie. Zdjęcia pokazują trud lekarzy i ciężkie warunki w jakich przyszło im pracować. Przede wszystkim ukazują jednak pacjentów z Czadu.

Na tą misję medyczną w roku 2014 wyruszyło kilku lekarzy: Marek Jackowski, Jacek Piątkowski, Robert Mielcarek, Ewa Sztuczka, Krystian Karbowski oraz Katarzyna Gieryn, która była gościem podczas otwarcia wystawy w I LO. -  Zabraliśmy ze sobą ponad 500 kilogramów sprzętu po to, aby operować tam w Afryce. Ci ludzie czekali na nas już od kilku miesięcy i wszyscy ci, którzy szukali pomocy, a nie mogli znaleźć jej tam na miejscu – nie tylko w Czadzie, ale też w Kamerunie, Nigerze czy w Libii – Przyjeżdżali do tej naszej wioski Donomanga, bo wiedzieli, że tam będzie czekała na nich pomoc – mówiła Katarzyna Gieryn.

Katarzyna Gieryn opowiedziała uczniom jak wygląda praca w Czadzie. Przedstawiła też historię tego miejsca oraz ustroju politycznego, jaki w nim panuje, gdyż ten ma istotny wpływ na funkcjonowanie tego kraju. - Konfrontujemy naszych uczniów z ta wystawą, bo chcemy, żeby zobaczyli i docenili trud innych osób i żeby sami przekonali się, że można komuś bezinteresownie pomagać. Takie spotkanie z absolwentką szkoły być może zaprocentuje - mówiła Bogusława Młodzikowska dyrektorka I LO.

Trud pracy lekarzy na fotografiach, które można oglądać w I Licem Ogólnokształcącym, utrwalił Wojciech Grzędziński - jeden z najlepszych fotografów reportażowych.

Do akcji przyłączyły się także uczennice z ILO - Anna Tubacka i Zuzanna Liske. Są one autorkami rysunków, które zostały umieszczone w specjalnej kolorowance, która w nakładzie tysiąca sztuk została zawieziona dzieciom z Afryki wraz z przyborami do malowania zebranymi przez uczniów I LO.

1 komentarz

  • Link do komentarza czytelniczka niedziela, 07 lutego 2016 11:33 napisane przez czytelniczka

    Nie wiedzieliśmy, że do tego egzotycznego kraju pojechał ktoś z Gniezna!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane