Jesteś tutaj:Kultura "Interesują nas ludzie"
czwartek, 04 sierpnia 2016 08:09

"Interesują nas ludzie"

 

Plansze ze starymi zdjęciami w witrynach sklepowych to nic innego jak kolejna odsłona wystawy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

„Szlakiem dawnych pochodów, wieców i marszów” to ekspozycja składająca się z dziewięciu plansz umiejscowionych w siedmiu, centralnych punktach Gniezna. W ubiegłym roku MPPP na wystawię w witrynach skupiło się na nieistniejących budynkach naszego miasta, a w tym najważniejszymi na prezentowanych fotografiach sprzed lat są ludzie. Na wielkoformatowych zdjęciach ukazane są różne wydarzenia, które odbyły się w Gnieźnie od lat 20. do lat 90. XX wieku. – Kontynuujemy tę ubiegłoroczną wystawę. W tym roku rozszerzamy zakres naszych zainteresowań i przyglądamy się wydarzeniom i ludziom. Zobaczymy między innego pochody pierwszomajowe, czy odsłonięcie pomnika Bolesława Chrobrego. Należy przypominać każdy aspekt naszej przeszłości, liczymy na nostalgię ze strony mieszkańców – mówił dyrektor MPPP w Gnieźnie Michał Bogacki.

Kuratorką wystawy jest Anna Lubczyńska z pracowni edukacyjnej MPPP. W działaniach wspierał ją Jakub Magrian z działu naukowego. – Muzeum nie musi zamykać się w budynku i gablotach, może też ciekawie funkcjonować w przestrzeni miejskiej. Zapoznanie się z muzealną kolekcją w takiej formie jest o tyle ciekawe, bo nie ma tu żadnych ograniczeń – mówiła kuratorka wystawy Anna Lubczyńska. – Interesują nas ludzie, wydarzenia, centrum miasta. Ulica była miejscem pewnego spektaklu, a my na pierwszym miejscu stawiamy uczestników tych wydarzeń. Mamy nadzieję, że ta wystawa obudzi wspomnienia i historie rodzinne. Nie ukrywam, że bardzo byśmy chcieli je poznać. Wydarzeń odbywających się w Gnieźnie było mnóstwo, ogromny był także materiał zdjęciowy – dodała.

By ułatwić zwiedzanie, MPPP przygotowało specjalną aplikację mobilną, która poprowadzi nas szlakiem dawnych pochodów, wieców i marszów. Wystarczy zeskanować przez specjalną aplikację kod QR i już można się poruszać po kilku punktach na terenie centrum miasta.

Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprasza ponadto na wspólne zwiedzanie wystawy, które odbędzie się 25 sierpnia. Spacer rozpocznie się o godzinie 17:00 przy księgarni archidiecezjalnej przy ulicy Tumskiej 17.

Wystawa w oknach sklepów:
Księgarnia „Adalbertus”, ul. Tumska 7
Restauracja Cechowa, ul. Tumska
Pasmanteria, ul. Farna 2
Polanex, ul. Chrobrego 1
Apteka pod Lwem, ul. Dąbrówki 1
Biblioteka Miasta Gniezna, ul. Mieszka I 15
Zakład optyczny Troszak, ul. Chrobrego 15

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane