wtorek, 09 sierpnia 2016 11:14

Warsztaty kaligraficzne dla dorosłych w Muzeum

 
Warsztaty kaligraficzne Warsztaty kaligraficzne fot. nadesłane

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprasza na warsztaty kaligraficzne, które odbędą się 3 i 4 września.

Zajęcia są dwudniowe i odbywają się od godz. 9.30-14.00 z jedną przerwą. Koszt warsztatów to 25 zł za dwa dni - szczegóły poniżej. Podczas zajęć zgłębicie najstarszy średniowieczny alfabet - uncjałę.

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych, a odbywają się w ramach programu edukacyjnego do wystawy "Chrzest – św. Wojciech –Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna".

Na czym polegać będą warsztaty kaligraficzne? W trakcie ośmiu godzin pracy uczestnicy zapoznają się z techniką pisania, obsługą pióra ze stalówką i tuszem. Przećwiczą także pisanie kolejnych liter alfabetu. Zajęcia poprowadzi Olga Paszkowska, która zajmuje się kaligrafią od 10 lat i jest absolwentką czteroletnich kursów w Szkole Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony w Krakowie.

Co to uncjała? Ten typ pisma występuje w okresie od IV do X wieku, a jego charakterystyczną cechą jest zanikanie kantów i tendencja do zaokrąglania liter. Do powstania tego rodzaju pisma przyczyniło się zastosowanie pergaminu w miejsce dotychczasowych zwojów papirusu. Najstarsze znane rękopisy pisane uncjałą pochodzą z IV wieku.

Warsztaty odbędą się 3 oraz 4 września (warsztaty dwudniowe, razem 8 godzin).
Obowiązują zapisy - koszt warsztatu kaligraficznego to jedyne 25 złotych za dwa dni warsztatów (materiały zapewnia organizator).

Zgłoszenia:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
t: 61 426 46 41 w. 221

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane